Tether’in yüzde 86’sı bu 4 kişinin elinde: WSJ iddiası

ABD'nin en büyük finans medya kuruluşlarından biri olan Wall Street Journal, önemli bir habere imza attı ve Tether şirket hisselerinin %86'lık kısmının sadece 4 kişinin elinde olduğunu iddia etti.

68 milyar dolarlık piyasa değeriyle en büyük sabit coin konumunda olan ve senelerdir, ihraç ettiği USDT’leri destekleyen varlıklar konusunda tartışılan Tether şirketiyle ilgili Wall Street Journal’dan önemli bir iddia ortaya atıldı.

“Belgeler net resmi ortaya çıkarıyor”

Tether şirketinin yüzde 86’lık varlıklarının 4 kişilik bir grubun elinde olduğunu belirten WSJ, konuyla ilgili, “Gördüğümüz belgeler birkaç sene öncesine dayanıyor ancak resmin net halini de ortaya koyuyor” yorumunu yaptı.

“Kripto endüstrinin büyük bölümünde olduğu gibi Tether de kendisi hakkında kamuya açık şekilde fazla bilgi vermiyor” denilerek eleştiri de getirilen firmanın plastik cerrah Giancarlo Devasini ve eski bir sinema oyuncusu olan Brock Pierce tarafından kurulduğu belirtildi.

İkilinin 2014’te İngiliz Virjin Adaları’nda şirketi kurdukları belirtilirken Pierce’ın ayrıca Tether öncesinde yine dolara sabit bir coin olan RealCoin’in de kurucu ortaklarından olduğu aktarıldı.

Hem Tether hem de Bitfinex yöneticileri…

Cerrah Devasini’nin aynı zamanda Tether ile birlikte birçok ortak yöneticisi olan ve kardeş şirket sayılan Bitfinex borsasının kuruluşunda da pay sahibi olduğu belirtilirken, Devasini’nin 2018 yılında Tether’in %43’ünün sahibi olduğu yazıldı. Hem Bitfinex hem de Tether’in CEO’su olan Jean-Louis van der Velde’nin de %15’lik hissesi olduğu belirtildi. Bir diğer %15’lik hissedar yine hem Bitfinex hem de Tether’de görevi olan ve baş hukuk müşaviri konumundaki Stuart Hoegner…

“Bitfinex hack saldırısı 4. hissedarı getirdi”

Bitfinex’in 2016’da yaşadığı ve dönemin değeriyle 65 milyon dolarlık Bitcoin çaldırdığı hack olayından sonra şirketin zor bir döneme girdiği yazılan haberde, bu durumun yeni bir hissedarı daha şirkete kattığı ifade edildi. Hem Tayland hem de İngiliz vatandaşlığı bulunan Christopher Harborne da şirketin yüzde 13’lük hissesini satın aldı. Harborne’un İngiltere’de bu ismi, Tayland’da ise Chakrit Sakunkrit adını kullanması da dikkat çekiyor.

“Tether hisselerini almasıyla politik gücü arttı”

4 büyük hissedarının hayat hikayeleriyle ilgili bilgilerin de verildiği haberde Harborne’un ayrıca Tether hisseleri almasının ardından çok ciddi politik güç elde ettiği vurgulandı ve şu ifadeler kullanıldı:

“Tether hisselerini almasının ardından Harborne, İngiliz politik çevrelerinden finansal bir güç elde etti. Politik partilere 15 milyon pound bağışta bulundu. Harborne, geçen seneye kadar da bağışlarını sürdürdü ve Muhafazakar Parti’ye katkı verdi”

2012’de kriptoya giren cerrah

Cerrah olan kurucu Giancarlo Devasini’nin hikayesi de ilginç… 2012’de kripto para sektörüne giren Devasini, Bitcoin forumlarında BTC karşılığında CD ve DVD satmaya başladı. 1964 Torino doğumlu olan cerrahın Tether’de ve Bitfinex’te tek söz sahibi kişi olduğu da iddia ediliyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl