Tezos kurucu ortağı: ‘Kripto kışı’ daha da kötüye gidecek

Açık kaynaklı blok zinciri platformu Tezos’un kurucu ortağı Kathleen Breitman, yaptığı açıklamada, piyasanın daha yüksek faiz oranlarına sahip bir dünyaya yeniden kalibre olmasıyla mevcut kripto kışının “daha da kötüleşeceğini” belirtti.

Portekiz’deki Web Summit konferansında CNBC’ye konuşan Breitman, çeşitli kripto varlıklarının değerinin bu yıl neden düştüğü konusunda, “Bunların çoğu düşük faizle alınan paralar ve girişim sermayeleriyle şişirildi.” açıklamasında bulundu.

“Kolay para birçok şeyi yapay olarak körüklüyor”

Sisteme düşük faizle alınan çok fazla ‘kolay para’nın girdiğini belirten Breitman, söz konusu paraların başta bu şirketlerin değerlemeleri olmak üzere bir dizi farklı şeyi yapay olarak körüklediğini kaydetti. Breitman, “İçeriye çok fazla ucuz para girdi. Değerlemeler bu sayede çok yükseldi. Bazıları, genellikle ‘getiri hasadı’ gibi ucuz taktiklerle bu değerlemeleri bir şekilde haklı çıkarmak için çaba gösterdiler. Şimdi ise kolay para gitti, geriye elde edilecek topluluklar kaldı.” şeklinde konuştu.

Tezos kurucu ortağı, Dune Analytics’in verilerine göre işlem hacminin Eylül 2021’de 2.9 milyar dolardan Eylül 2022’de 349 milyon dolara düştüğü NFT pazar yeri OpenSea’yi örnek olarak gösterdi.

Breitman, ekonomistlerin gelecek yıl bekledikleri Fed faiz artışlarındaki duraklamanın kripto para piyasalarında bir ralliyle sonuçlanıp sonuçlanmayacağı konusunda da görüş bildirdi. Genç girişimci, kripto ve teknoloji değerlemelerinde, kalıcı olmayan kullanıcıları kapıdan içeri almak için “ucuz taktikler” kullanılmaya devam edilmeyeceği bir değişim yaşanacağını söyledi.

Kripto alanında temelde faydalı şeylerin gelişeceğini düşündüğünü aktaran Breitman, dijital sanatçıların blok zinciri üzerinde sanat eserleri basarak ticaretini yaptığı sanat endüstrisinden gelen talebin 2021’den bu yana ağ kullanımını artırdığını ifade etti. Breitman’a göre bu kullanım, bir bütün olarak sektörde organik büyüme için birkaç fırsattan biri.

Fotoğraf: Sam Barnes/Collision

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl