The Block’un FTX tarafından gizlice fonlandığı ortaya çıktı

Bağımsız kripto para gazeteciliği yaptığını iddia eden medya şirketi The Block’un iflas eden FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried tarafından bir yılı aşkın bir süredir gizlice finanse edildiği ortaya çıktı. Bu durum, şirketin CEO’su Michael McCaffrey’in istifasıyla sonuçlandı. McCaffrey’in kişisel hesaplarına da Bankman-Fried ile ilişkili hesaplardan doğrudan para aktarıldığı öğrenildi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, The Block’un Baş Gelir Yetkilisi Bobby Moran, derhal geçerli olmak üzere CEO’luk görevine getirilecek. Moran yaptığı açıklamada “The Block’ta Mike dışında hiç kimsenin bu mali anlaşmadan haberi yoktu” dedi. “Kendi deneyimlerimize göre, Mike’ın haber merkezini ya da araştırma ekiplerini, özellikle de SBF, FTX ve Alameda Research ile ilgili haberleri, uygunsuz bir şekilde etkilemeye çalıştığına dair hiçbir kanıt görmedik.” ifadelerini kullandı. Ayrıca, McCaffrey’in şirkette finansman hakkında bilgi sahibi olan tek kişi olduğu bildirildi.

Ev almak için Alameda’dan kredi kullanmış

McCaffrey’in toplamda üç kredi aldığı söyleniyor. Bunlardan ilki 12 milyon dolar tutarında ve 2021 yılında şirketteki yatırımcı hisselerini satın almak için kullanıldı. O dönemde CEO olarak günlük operasyonları devraldı. Ocak ayında 15 milyon dolarlık ikinci bir kredi, günlük operasyonların finanse edilmesine yardımcı olmak için kullanıldı. İşlemler hakkında bilgi sahibi kaynaklara göre Alameda’dan sağlanan 16 milyon dolarlık üçüncü kredi ise The Block CEO’su Michael McCaffrey’in Bahamalar’da bir daire satın almasını finanse etmek için kullanıldı.

İstifa, Bankman-Fried’in kripto imparatorluğunun çöküşüyle ilgili bir dizi sektör kaybının sonuncusu.

McCaffrey, CEO’luktan ayrılmanın yanı sıra, üç kişiye genişleyecek olan şirketin yönetim kurulundan da istifa edecek. Şirket şu anda genişletilmiş grupta Moran’a katılmak üzere iki üye getirmek için çalışıyor. Öte yandan McCaffrey şirketin çoğunluk hissedarı olmaya devam ediyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl