Theta Coin Nedir? Theta Coin Projesi ve Geleceği

Kripto endüstrisinin dikkat çeken platformlarından olan ve YouTube’a alternatif olarak live stream alanında gelişim ve yenilik vaadeden Theta yatırımcıların en merak ettiği projeler arasında yer alıyor. Theta Coin nedir, projesi nedir, kimin ve nereden alınır gibi sorgular internette en çok aratılan kelime öbeklerinden. Bu içeriğimizde bu sorulara yanıt vermeye çalıştık.

Theta Coin Nedir?


Theta Coin nedir sorusunu açıklayacak olursak, Theta Coin, blok zincirindeki operasyonları yürütmenin merkezinde, protokoldeki değişiklikleri oylamak için THETA token ve işlemleri yürütmek için TFUEL olmak üzere iki yerel kripto para birimine sahiptir. Theta ağı kullanıcıları, THETA ve TFUEL token’larını tutabilir veya stake etmek için resmi bir Theta Cüzdan uygulamasını indirebilir. Theta ayrıca, içerik görüntüleyenlerin ve içerik oluşturucuların resmi cüzdan uygulaması aracılığıyla THETA gönderip almalarına olanak tanıyan, video akışı amacıyla bir mikro ödeme sistemi oluşturmuştur.

Theta Coin nedir
Theta Coin nedir

Theta Coin Nereden Alınır?


Theta Coin nereden alınır sorusu da yatırımcılar tarafından merak ediliyor. Toplamda 1 milyar arzı bulunan ve bu 1 milyar arzın da tamamının dolaşımda olduğu Theta Coin’i satın almak son derece basittir. Binance, Huobi, Bithumb, KuCoin, Gate.io, ByBit, Bitfinex, OKX gibi dev kripto para alım satım platformlarından USDT, BTC, ETH, BNB gibi paritelerle işlem yapabilirsiniz.

Theta Coin Projesi Nedir?


Theta Coin projesi Proof of Stake konsensüsünü kullanır. Theta açık kaynaklı, merkezi olmayan bir video akış platformu için tasarlanan küresel bir bilgisayar ağını teşvik etmeye çalışan bir blok zinciri platformudur. Bugün, coğrafi olarak konumlanmış operatör ağları olan içerik dağıtım ağlarına (CDN’ler), video akışı içeriğini son kullanıcılara ulaştırmak için ödeme yapılmaktadır. Konumları tarafından kısıtlanmaları nedeniyle mevcut CDN’ler, giderek artan yüksek kaliteli akışlara ayak uyduramaz. Theta, canlı yayın alanında devrim yaratmayı hedefliyor. Proje, küresel kullanıcı havuzunun yedek bant genişliği ve bilgi işlem kaynakları sunarak videoları aktarmasına olanak tanır ve bunu yaptıkları için onları ödüllendirir. Theta ağına daha fazla kullanıcı katıldıkça, daha fazla bant genişliği kullanılabilir ve böylece ağdaki videoların akış kalitesi iyileşir.

Theta Coin projesi nedir
Theta Coin projesi nedir

Theta ağı, üç ayrı katılımcı grup ile desteklenir. Bunlardan ilki Enterprise Validator Nodes (Kurumsal Doğrulayıcı Düğümleri)’dir.  Ağdaki işlemleri yürütme hakkı için THETA tokenlerini stake eden şirketlerden olan Google veya Samsung gibi devler şu anda Theta ağında doğrulayıcı konumdadır. İkincisi olarak da Koruyucu Düğümler yani Guardian Nodes. Bunlar, Enterprise Validator Nodes tarafından önerilen işlem bloklarının doğru olmasını sağlamak için çalışmalar yapan kullanıcılardır. Edge Noder’lar ise TFUEL karşılığında bant genişliğini paylaşan veya video akışlarını Theta ağı üzerinden aktaran kullanıcılardır. Bu katılımcı grupları Theta blok zincirinin sürekliliğini sağlar.

Theta ağı, geliştiricilerin blok zincirinin üzerine merkezi olmayan uygulamalar oluşturmasına da olanak tanır. Örneğin, telif hakkı dağıtım uygulamaları ve kitle fonlaması mekanizmaları.

Öte yandan Theta’nın konsensüs mekanizması, geleneksel PoS’den farklıdır, çünkü hem doğrulayıcı hem de koruyucu düğümler, konsensüs mekanizmasına katılır ve protokole ekstra bir güvenlik seviyesi ekler. Theta’nın merkezinde, Theta Ağını çalıştıran bilgisayarların dağıtılmış ağını senkronize tutan bir Hisse Kanıtı (PoS) yönetişim mekanizması olan değiştirilmiş Byzantine Fault Tolerance (BFT) bulunur.

Theta Coin nereden alınır

Theta Hangi Ağda Bulunuyor?


Theta blok zinciri, amaca yönelik, merkezi olmayan bir video dağıtım ağı blok zinciridir ve herhangi başka bir ağda değil, kendisine ait olan blok zincirine sahiptir. Bu yenilikçi platform, akış sektörünün karşılaştığı sorunlara hem teknik hem de ekonomik çözümler sunar. Bu nedenle, Theta blok zinciri, ağ genelinde bant genişliği paylaşımını teşvik etmek için tasarlanmıştır.

Theta Coin Kimin?


Güney Kore merkezli bir platform olan Theta, 2019’da Mitch Liu ve Jieyi Long’un önderliğinde kurulmuştur.

Theta Network
Theta Network
En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl