Thodex olayında gerçeğe en yakın rakama ulaşıldı: 150 milyon dolar

Kripto para platformu Thodex’in kapanmasının ve kurucusu Faruk Fatih Özer’in yurt dışına kaçmasının ardından birçok medya organında çalınan paranın 2 milyar dolar olduğu iddia edilmişti. Kripto paraların altında yatan blok zinciri teknolojisinin herkese açık, şeffaf yapısı sayesinde gerçeğe en yakın rakama ulaşıldı.

DataPool kurucusu Tufan Poyraz ve Muhabbit kurucusu Aytunç Yıldızlı’nın Thodex’e ait kripto para cüzdanları üzerinde gerçekleştirdikleri titiz çalışma sonucunda söz konusu rakamın yaklaşık 150 milyon dolar civarında olduğu belirlendi.

Çalışmanın ardından Thodex’in Bitcoin, Ether ve diğer kripto paralara ait cüzdanlarının da bir dökümü yayınlandı. Bu dökümde cüzdanlardan çıkarılan miktar, net bir biçimde listelendi.

Poyraz ve Yıldızlı, cüzdanlar üzerinde 3 günlük bir araştırma yürüttü. Poyraz, konuya ilişkin açıklamasında “Thodex vurgununun toplam tutarını bulabilmek adına Aytunç Yıldızlı ve Muhabbit ekibiyle beraber yürüttüğümüz araştırmanın sonucunda 150 milyon dolar gibi bir rakama ulaştık. Destek olup cüzdanlarını paylaşan herkese teşekkür ederiz. Hepsi çok işe yaradı. Belki giden yatırımlarınızı geri getirmeyecek ama en azından medyada vurgunun boyutunun 2 milyar dolar olduğu yalanını ortaya çıkarmış olduk. Uzaktan yakında alakası yok.” dedi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl