Thodex’in CEO’su için 40 bin 562 yıla kadar hapis istendi

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, geçen sene geride on binlerce mağdur bırakarak kapanan kripto para borsası Thodex’e yönelik soruşturmayı tamamladı.

Söz konusu soruşturma, Nisan ayında başlatılmıştı. DHA’nın haberine göre o zamandan bu zamana devam eden soruşturma kapsamında, şirketin para trafiği, sistemin işleyişi ve vurguna giden süreç araştırıldı. Ayrıca ilgili kurumlardan rapor istenerek bilgi alındı.

Thodex CEO’suna “örgüt kurucusu ve yöneticisi” suçlaması

İddianame, 21 şüpheli hakkında hazırlandı. Thodex’in kurucusu ve CEO’su Faruk Fatih Özer, örgüt kurucusu ve yöneticisi olmakla suçlandı ve üç farklı suç için 40 bin 562 yıla kadar hapsi istendi. Özer, “Örgüt kurma ve yönetme”, “Suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama” ve “nitelikli dolandırıcılık” ile suçlanıyor.

7 şüpheli örgüt yöneticisi, 13 şüpheli örgüt üyesi

Savcılık, soruşturmasında bir örgüt şeması da çıkardı. Örgütün lideri olarak Fatih Fatih Özer’e dikkat çekildi ve onunla beraber 7 şüpheli örgüt yöneticisi, 13 şüpheli ise örgüt üyesi olmakla suçlandı.

MASAK’a göre vurgun 356 milyon TL

Ayrıca Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), Thodex’in veri tabanını inceledi. Her işlem üzerinde yapılan titiz araştırmada, vurgunun miktarının 356 milyon TL olduğu belirlendi.

Yakınları üzerine altın şirketi kurup fiziksel altın almışlar

Öte yandan müşterilerin parasını yurt dışındaki borsalara aktaran Thodex dolandırıcılığının şüphelilerinin, yakınlarının üzerine altın şirketi kurduğu da tespit edildi. Bu şirket aracılığıyla fiziki altın alındığı belirlendi. İddianamede 2 bin 27 kişi müşteki sıfatıyla yer alacak. İddianamenin kabul edilmesiyle birlikte yargılama sürecine geçilecek.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl