Milyarder yatırımcı Tim Draper: Bitcoin 2023 ortasına kadar 250 bin $ olabilir

Dolar milyarderi yatırımcı Tim Draper, önceki senelerde Bitcoin için yaptığı 250 bin dolarlık tahminin arkasında olduğunu söyledi ve 2023'ün ortalarında en büyük kripto paranın bu rakama ulaşacağını düşündüğünü söyledi.

ABD’li ünlü yatırımcı ve dolar milyarderi Tim Draper 2018’de yaptığı “Bitcoin 250 bin dolar olacak” tahmininin arkasında olduğunu dile getirdi. Lizbon’daki Web Summit 2022’de konuşan Draper, en büyük kripto paranın bu seviyeye 2023 ortasında ulaşacağını düşündüğünü söyledi.

Hatırlanacağı üzere Draper 250 bin dolarlık tahmini ilk kez 2018 yılındaki ayı sezonunda yapmış ve bu seviyenin 2022 yılında yakalanacağını düşündüğünü belirtmişti. Erken dönem yatırımcısı olan Draper 2014 yılında da, Bitcoin’in 2017’de 10 bin doları aşacağı tahmininde bulunmuş ve ciddi şekilde ses getirmişti.

“Fiat para tutmaya gerek kalmayacak”

Fiyat tahmininin nasıl gerçekleşeceği konusuna da değinen Draper, “Gıda, giyinme ve kalacak yer gibi ihtiyaçlar Bitcoin ile ödenmeye başladığında işte o zaman fiat para tutmak için hiçbir sebep kalmayacak. Fiat paralar tamamen şeffaf değiller. İstikrarlı değiller. Politik güce dayanıyorlar. Dolayısıyla hiçbir mantığı yok bu paralara sahip olmanın… 5 sene daha elinizde Bitcoin tutun ve rahat edin. Ayrıca şunu sakın unutmayın 1 Bitcoin her zaman 1 Bitcoin’dir. Sabit coin’lerin ise Bitcoin’e geçiş için iyi birer köprü olduklarına inanıyorum” dedi.

“Kısıtlayan ülkeler ciddi zorluklar yaşayacak”

Bitcoin ve diğer kripto paraları, sistemi kontrol etmek için kısıtlamaya ve yasaklamaya giden ülkelerin de ciddi ekonomik zorluklar yaşayacağını belirten Draper, şunları söyledi:

“Bu hep böyle olmuştur ve değişeceğini sanmıyorum. Ne zaman hükumetler ve devletler yeni bir teknoloji çıktığında buna izin veririse, halkının onu tecrübe etmesine olanak tanırsa o zaman iyi şeyler ortaya çıkar. Şu anda böyle bir dönemden geçiyoruz. Engelleyenler ise ciddi ekonomik zorluklar yaşayacaklar”

Tanesi 472 dolardan 30 bin BTC almıştı

Birçok teknoloji firmasına yaptığı erken dönem yatırımlarıyla bilinen Draper, 2011 yılında Bitcoin de almış ancak çöken Mt. Gox borsasıyla birlikte binlerce Bitcoin’inini kaybetmişti. Bitcoin konusundaki inancı devam eden Draper 2014 yılında ABD’de yapılan açık artırmaya katılmış ve tanesi 472 dolardan 30 bin BTC almıştı.

Seminerde konuşan ünlü yatırımcı ilk Bitcoin’leri için tanesine 6 dolar ödediğini de söyledi ve “Açıkçası ben yok olacağını düşünüyordum o zaman ama benim beklediğim gibi olmadı. İnsanlar o dönem bile Bitcoin’i kullanıyordu” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl