Dolar/TL’deki yükseliş kripto para işlemlerini artırdı: 1 milyon geçildi

Kripto paraların ciddi şekilde ilgi gördüğü ülkelerden biri olan Türkiye'de, liranın son dönemdeki değer kaybıyla birlikte kripto işlemlerinde önemli artışlar görüldü. Reuters'in haberine göre, ekonomik politikalar hakkında endişeleri bulunan ve enflasyonun etkilerinden kaçınmak isteyen Türk vatandaşları varlıklarını koruma altına alacak seçenekler aradı ve adeta kripto para endüstrisine sarıldı.

Türk lirasında son aylarda yaşanan ciddi değer kaybı ve vâr olan yüksek volatilite, Türkiye’deki günlük kripto para işlem sayısında 1 milyon rakamının aşılmasına neden oldu.

Reuters‘in “özel” imzasıyla verdiği haberinde, analiz firmaları Chainalysis ve Kaiko’dan alınan veriler referans gösterilerek, 1 milyon eşiğinin ilk aşıldığı dönemin, merkez bankası başkanın aniden görevden alındığı ve lirada çöküşün başladığı Mart ayı olduğu belirtildi. Ayrıca Türk lirasında ciddi volatilite başlatan faiz kararları gelmeden önce ise günlük işlem rakamının 500 binin altına düştüğü bilgisi verildi.

“Kripto para işlemleri popülerlik kazandı”

Reuters’in haberinde ayrıca Türkler için, lirayı dolara ya da altına çevirmenin bir alışkanlık olduğu ancak 2021 yılında başlayan kripto para furyasıyla beraber bu varlık sınıfının da ciddi şekilde tercih edilmeye başlandığı aktarıldı. Haberde Türk lirasının 2008’den bu yana %90 oranında değer kaybettiği de yazıldı.

Bitcoin ve USDT ilk sırada

Bitcoin’in sınırlı arzının enflasyondan korunma aracı olarak görüldüğü dünyada, en büyük kripto paranın ve en büyük sabit coin olan USDT’nin de 2019’dan bu yana Türkiye’de en çok işlem yapılan kripto paralar olduğu belirtildi.

Haberin yazıldığı dakikalarda Bitcoin 48 bin 700 dolardan işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl