TLM coin nedir? Alien Worlds hakkında merak edilenler

NFT teknolojisinin oyun sektörü içerisindeki payı artıyor ve blok zincir temelli oyunlar popülarite kazanmaya devam ediyor. Axie Infinity’nin ve AXS token’ın yakaladığı ivme sebebiyle kripto para ekosistemi, gözünü NFT oyun projelerine çevirdi. Kazanmak için oyna konsepti, oyuncuları, oyunun ekosistemine sundukları katkılara göre ödüllendiriyor. Bu durum, Alien Worlds’e ait oyun modelini, geleneksel oyun modellerinden ayırıyor. Kazanmak için oyna konseptine sahip Alien Worlds (TLM) nedir? Alien Worlds oynayarak gelir elde edilebilir mi?

Anahtar sözcükler

Metaverse: Kolektif, sanal ve paylaşımlı dijital alanlardır. Metaverse dünyaların içerisinde sanal dünyalar, artırılmış gerçeklik ve internet yer alır.

Cross Chain: Bağımsız iki blok zinciri arasında karşılıklı kullanılabilirliği ifade eder.

[toc]

Kısaltması: TLM

Block zinciri: ERC-20 (BEP-20 ve WAX Entegrasyonu)

Token tipi: “Governance”, Yönetişim Tokenı

Toplam arz: 10,000,000,000 (maksimum alabileceği değer) 

Dolaşımda: 914,030,370 (29 Temmuz 2021 itibari ile)

Alien Worlds ekibi

Projenin kurucu ortağı Saro Mckenna, merkeziyetsiz otonom topluluklar üzerine çalışmaları olan deneyimli bir isimdir. “Kripto Vadisi” olarak adlandırılan İsviçre’nin Zug kentinde yaşıyor. Ayrıca, Alien Worlds kurulmadan önce de blok zinciri teknolojisi alanında çalıştığını görüyoruz. Fakat, kripto ekosisteminde çalışmaya başlamadan önce ise İngiltere’de finansal danışman ve stratejist olarak görev yapmış. Alien Worlds oyununu üreten Dacoco firmasının da kurucusudur. Dacoco firmasının ekibinde, dünyanın farklı yerlerinden elliye yakın isim çalışıyor.

TLM nereden satın alınır?

Alien Worlds oyunun token’ı TLM, Binance Launchpad üzerinde ön satış gerçekleştirdiği için Binance borsasından satın alınabiliyor. Binance dışında Gate.io borsasından da TLM token satın almak mümkün. Fakat, diğer güvenirliği yüksek global borsalarda henüz TLM listelenmesi gerçekleşmemiş.

TLM satın alınabilen beş borsa

DeFi Metaverse

Alien Worlds oyunu, diğer metaverse’lerden farklı olarak, merkeziyetsiz finansı oyun mekaniğine dahil etmiş. Bu sanal dünyada, Alien Worlds evreninin token’ı TLM kazanmanın yanı sıra NFT “farm” edilebiliyor. Yani, oyuna katkı sağladıkça eşsiz varlık (kozmetik) toplanabiliyor. 

Ek olarak, Alien Worlds oyununda sanal arsalar alınıp satılabiliyor ve komisyon üzerinden gelir elde edilebiliyor. Ayrıca, size ait gezegende TLM madenciliği yapabiliyor ve ödüllerden yararlanabiliyorsun.

Alien Worlds Demokrasisi: DAO

Oyunda DAO (Decentralized Autonomous Organization) modeli aktif olarak kullanılıyor. Yani, TLM sahibi oyuncular gezegen oylamalarına katılıyor.

TLM’nin “cross chain” özelliği başka blok zinciri ağlarından kullanıcıların da oyuna katılabilmesine olanak sağlıyor. Buna paralel olarak, TLM saklayacakları yeri de seçme imkanları var. Dolayısıyla, oyunun mekaniğinden token’ın kullanım alanına kadar demokratik olma ilkelerinin benimsendiğini söyleyebiliriz.

Gezegen konseyleri

Oyunculara, Alien Worlds evreninde seçme ve seçilme hakkı veriliyor. Altı adet farklı gezegen konseyi var. Lider olmak isteyen oyuncular, konsey seçimlerine katılabilir. BöyleceDAO sistemi sayesinde, oyunda kimin güçlü olduğu belirlenmiş oluyor.

TLM coin ve projenin geleceği

Alien Worlds projesinin, anlaşmalı olduğu ve yatırım aldığı şirketlerden size bahsetmek isterim. Bir projenin yatırımcılarının kimlerden oluştuğuna bakmanın temel açıdan değerli olduğunu düşünüyorum. Ünlü global kripto para borsası Binance ve ekosistem ile ilgili bilgilere erişmek için kullandığımız CoinMarketCap bu yatırımcılardan bazıları.

Kurucusunun Stefan Bergström olduğu Moonwhale Blockchain Ventures yatırım şirketi de Alien Worlds yatırımcıları arasında yer alıyor.  

Alien Worlds partnerleri

Kazanmak için oyna konseptiyle dizayn edilmiş bir oyunlar özellikle pandemi döneminde büyük rağbet gördü. 2020’de, Filipinler’de işlerini kaybeden ve oyuncu olmayan yetişkinlerin gelir etme amacıyla Alien Worlds gibi oyunlara yöneldi. Dedeler, nineler, taksiciler ve daha niceleri blok zinciri temelli oyunları konuşur oldular. Ayrıca, bu tarz oyunların popüler olmasında kısıtlayıcı hak ve sözleşmeler metinlerinin olmaması da etkili. Dolayısıyla, dijital ortamda harcadıkları emeği, nakit paraya çevirme hayaliyle ciddi bir kitle oluştu.

Kısaca toparlamak gerekirse, tüm kazancı yapımcıların elde ettiği oyunlardan çok açık ekonomik modeli ve blok zinciri teknolojisi kullanan oyunların popülaritesi artıyor. Birçok yatırımcı, NFT temelli oyunlarla yakından ilgileniyor. Dolayısıyla, Alien Worlds ve benzer oyunların oluşturduğu pozitif hava şimdilik ekosistemde yer alacak gibi gözüküyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl