Tokenizasyon firması Securitize, AB’ye İspanya ile giriş yaptı

Dijital menkul kıymet firması olan ABD merkezli Securitize, Avrupa piyasasına İspanya ile giriş yaptı. İspanyol emlak piyasasının önemli şirketlerinden Mancipi Partners'ın hisselerini çıkarmaya başlayan firma, tokenizasyonu ise Avalanche blok zinciri üzerinde yapıyor.

2017 yılında kurulan ABD merkezli tokenizasyon firması Securitize, İspanya’da ilk kez bir hisse senedini dijital olarak çıkardı. İspanya Hazine Bakanlığı’ndan da konuyla ilgili izin alan şirket, İspanyol emlak yatırım firması olan Mancipi Partners’ın hisselerini temsil eden token’lar çıkardı.

Süreci ise İspanya’da finansal piyasaların düzenlenmesi ve denetlenmesi sorumluluğunu üstlenen regülatör CNMV (Comision Nacional del Mercado de Valores) kontrol ediyor.

Avalanche blok zinciri üzerinde çıkarılan token’ların ikinci el piyasadaki işlemleri de eylül ayında başlayacak.

Securitize şirketinin neden İspanya’yı seçtiği konusu ise regülasyon kurallarında gizli… İspanya’daki kurallara göre şirketler belli denetimleri geçtikten sonra, gerekli olan lisansları almadan gerçek dünya varlıklarını tokenize edebiliyor ve denemelerde bulunabiliyorlar. İşte bu adım da Securitize şirketinin Avrupa’daki ilk denemesi olarak ön plana çıkıyor.

Hedef tüm Avrupa’ya yayılmak

Şirketin Avrupa’daki aracı kurum ve piyasalardan sorumlu olan yöneticisi Amparo Garcia Flores ise bunun basit bir deneme olmadığını belirtti ve şunları söyledi:

“ABD’deki gibi başarılı olabileceğimizi Avrupa’da da göstermek istiyorduk. Bu bizim için çok önemli bir kilometretaşı… Sadece teoride bir deneme yapmıyoruz. Atlantik’in iki tarafında da iş yapabileceğimizi gösteriyoruz. Tokenizasyonda işlem ücretleri daha azdır. Çünkü aracı kurum sayısı azdır. İşlemler şeffaf şekilde takip edilebilir ve ayrıca perakende müşterilere de tamamen açıktır. İspanya2da bir merkez de açacağız. Hedefimiz buradan Avrupa’nın tümüne genişlemek…”

 

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl