ABD Hazine Bakanlığı, Tornado Cash belirsizliğine açıklık getirdi

ABD Hazine Bakanlığı, kripto para işlemlerinde gizlilik sağlamaya yarayan bir uygulama olan Tornado Cash'e yönelik yaptırımlarının bazı ayrıntılarını açıklığa kavuşturmak amacıyla yeni bir ‘Sıkça Sorulan Sorular’ (SSS) bölümü yayımladı.

ABD Hazine Bakanlığı tarafından, birçok hack olayında saldırganların varlıkların takibini zorlaştırmak için kullandığı Tornado Cash’e yaptırım kararı ile başlayan ve Amsterdam’da programın geliştiricisi Alexey Pertsev’in tutuklanmasıyla devam eden tartışmalar sürüyor.

Yeni kılavuz ile geçtiğimiz ay boyunca kripto dünyasını meşgul eden bir dizi soruya yanıt verilmeye çalışıldı.
ABD Hazinesi, ilgili kodu yayma hakkı da dahil olmak üzere, Tornado Cash’e yönelik yaptırımlarının bazı ayrıntılarını açıklığa kavuşturdu.

Dikkat çeken ayrıntılar

Bakanlık tarafından yayımlanan SSS’de, “ABD’lilerin açık kaynak kodunu kopyalamaları, başkalarının görmesi için çevrim içi olarak erişilebilir hale getirmeleri, ayrıca ders kitapları gibi yazılı yayınlarda açık kaynak kodunu tartışmaları ve öğretim materyali olarak kullanmaları ek gerçekler olmadıkça, ABD yaptırım düzenlemeleri tarafından yasaklanmayacaktır.” dendi.

Yeni yönergelerde ayrıca, Tornado Cash’in havuzlarında sıkışmış kriptoya sahip kullanıcıların başvuruları için de bir prosedür uygulanacağı belirtildi. Bu başvuru prosedürüyle birlikte ABD’liler, 8 Ağustos’tan önce Tornado Cash’e yatırdıkları paraları çekebilecekler.

Başvurulara olumlu lisanslama sinyali

Hazine’nin Yabancı Varlık Kontrol Ofisi’ne ilişkin SSS’lerde “OFAC, yaptırıma tabi başka bir davranış içermemesi koşuluyla, bu tür başvurulara yönelik olumlu bir lisanslama politikasına sahip olacak.” deniyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl