Tornado Cash geliştiricisi için 3 ay daha hapis kararı

Hollanda'da bir yargıç bugün kripto para işlemlerini gizlemeye yarayan Tornado Cash uygulaması aracılığıyla kara para aklamayı kolaylaştırmakla suçlanan Alexey Pertsev'in en az 90 gün daha hapiste kalması gerektiğine karar verdi.

Hollanda mahkemesi, ABD’nin Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi’nin (OFAC) Tornado Cash’i yaptırım uygulanacak platformlar arasına almasının ardından Amsterdam’da Tornado Cash’in geliştiricisi Alexey Pertsev’in en az 3 ay daha hapiste kalmasına karar verdi.

ABD Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (OFAC), 2019’daki kuruluşundan bu yana 7 milyar dolardan fazla kripto parayı aklamak için kullanıldığı iddiasıyla Tornado Cash’i yaptırım listesine eklemişti.

Tornado Cash’in geliştiricisi 29 yaşındaki Pertsev, yaptırım kararından iki gün sonra Hollanda Finansal Suçlar Otoritesi’nin (FIOD) emriyle Amsterdam’da tutuklanmıştı.

Kefalet talebi reddedildi

Pertsev, ilk olarak 12 Ağustos’ta yargıç önüne çıkmıştı. Bu yargıç, başlangıçta iki haftalık bir süre gözaltında tutulması gerektiğine karar vermişti. Hollanda’nın Den Bosch kentinde bugün gerçekleşen kapalı duruşmada Pertsev’in avukatları kefalet talebinde bulundu. Hollanda mahkemelerinden bir sözcünün verdiği demece göre, talep hâkim tarafından reddedildi. Ancak mahkeme yine de ilk kamuya açık duruşmanın gerçekleşmesi için 90 günlük bir süre sınırı belirledi. Pertsev, halen herhangi bir suçla resmi olarak suçlanmadı.

Alexey Pertsev için geçtiğimiz günlerde şehrin ünlü Dam Meydanı’nda protesto gösterisi düzenlenmişti. Yaklaşık 50 kişinin katıldığı gösteride, “Açık kaynak suç değildir” ve “Bilgisayar kodu yazmak, ifade özgürlüğüdür” gibi pankartlar taşınmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl