Tornado Cash geliştiricisinin tutuklanması ünlü meydanda protesto edildi

ABD'nin Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi'nin (OFAC) Tornado Cash'i yaptırım uygulanacak platformlar arasına almasının ardından Amsterdam'da tutuklanan geliştirici için şehrin ünlü meydanında protesto gösterisi düzenlendi.

tutuklama (2)

Tornado Cash geliştiricisi olması sebebiyle yasa dışı para aklamaya yardım ettiği iddia edilerek Amsterdam’da kısa süre önce tutuklanan Alexey Pertsev için şehrin Dam Meydanı’nda protesto gösterisi düzenlendi. Yaklaşık 50 kişinin katıldığı gösteride, “Açık kaynak suç değildir” ve “Bilgisayar kodu yazmak, ifade özgürlüğüdür” gibi pankartlar taşındı.

Hangi kanunla tutuklandığı belli değil

Pertsev’in, özellikle ABD’nin Tornado Cash için aldığı yaptırım kararının ardından tutuklanması tepki çekerken, 29 yaşındaki geliştiricinin tutuklanması emrini verne Hollanda Finansal Suçlar Otoritesi’nin (FIOD) bunu hangi kanun altında yaptığı da hala bilinmiyor. Pertsev için belli bir suç da ortaya atılmış değil.

Geçtiğimiz günlerde merkeziyetsiz finans protokolü 1inch de Amsterdam’da düzenlenecek olan protestoya katılım çağrısında bulunmuş ve Tornado Cash’in kodlarının nasıl kullanıldığı konusunda geliştiricilerin hiçbir etkisinin olmadığını belirtmişti.

Bilindiği üzere ABD’li yetkililerin Tornado Cash’i yasaklama girişimlerinin arkasında, bu protokolü Kuzey Koreli hacker’ların kullanması yatıyor. ABD’li yetkililer, sadece 2022’de dâhi yüz milyonlarca dolarlık soygun yapan hacker’ların, Tornado Cash kullanarak para akladıklarını ve bunu Kuzey Kore’nin nükleer programına aktardıklarını iddia ediyorlar.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl