Tornado Cash olayında ABD Kongre Üyesi devrede: Yellen’a yazdı

Kripto paralara verdiği destekle bilinen ABD Kongre Üyesi Tom Emmer, Hazine Bakanı Janet Yellen’dan bakanlığın Tornado Cash’e uyguladığı yaptırımları açıklamasını talep etti.

Minnesota’lı Cumhuriyetçi Kongre Üyesi Tom Emmer, Twitter’dan Hazine Bakanı Janet Yellen’a, ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı bir birim olan Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi’nin (OFAC) Tornado Cash’e uyguladığı benzeri görülmemiş yaptırımlarla alakalı gönderdiği mektubu paylaştı.

Emmer, yaptırımların açıklığa kavuşturulmasını talep eden bir dizi soruyla birlikte, “Bu yaptırımlar benzersizdir. Çünkü bir kişiye veya bir kuruluşa değil, gizlilik sağlayan bir koda uygulanmıştır” diyerek tepki gösterdi.

Emmer’ın endişeleri, akıllı sözleşme adreslerini hedef alan yaptırımların ardından kripto para birimi endüstrisi tarafından gündeme getirilen birçok noktayı yansıttı.

Kongre Blok Zinciri Grubu’nun da eş başkanı olan Tom Emmer, geçmişte kripto paralardan yana birçok tutum ve girişimde bulunmuştu.

“Merkeziyetsiz teknolojinin benimsenmesi OFAC’ı zorlayacak”

“Merkeziyetsiz teknolojinin artan şekilde benimsenmesi, OFAC için kesinlikle yeni zorluklar yaratacaktır.” diyen Emmer, teknolojinin tarafsız ve gizlilik beklentisinin normal olduğunu vurguladı.

Emmer, Hazine’ye ayrıca, “OFAC, OFAC’a karşı itiraz etme yeterliliği olmayan yaptırımlı adresler için temyiz sürecini nasıl desteklemeyi planlıyor? Tornado Cash’in Ethereum üzerinde anonimlik sağlayan bir teknoloji olarak değişmeden çalışacağı göz önüne alındığında OFAC, Tornado Cash blok zinciri sözleşmelerini kontrol etmekten kimi veya hangi kuruluşu sorumlu tutabilecek?” diye sordu.

ABD’nin Tornado Cash’e yaptırım kararının yankıları sürüyor

ABD, 8 Ağustos’ta kripto para işlemlerini gizlemeye yarayan bir protokol olan Tornado Cash’i kara listeye alarak yaptırım uygulamıştı. Bu yaptırım kararının ardından bazı kripto para platformları, geçmişte Tornado Cash kullanan hesapları engellemeye başlamıştı. Hazine’nin iddiasına göre Tornado Cash üzerinden 2019’da faaliyete geçmesinden bu yana 7 milyar dolardan fazla para aklandı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl