Tornado Cash geliştiricisi Pertsev’in hapis kararı 3 ay daha uzatıldı

ABD’nin Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi’nin (OFAC) Tornado Cash'i yasaklamasının ardından Hollanda'da tutuklanan geliştirici Alexey Pertsev'in tutukluluk kararı 3 ay daha uzatıldı. Hollanda mahkemesi karara sebep olarak soruşturmanın devam etmesini gösterdi.

Ethereum tabanlı token’ların kaynağını kaybettirmesine ve dolayısıyla mahremiyetin tamamen sağlanmasına yarayan Tornado Cash’in geliştiricilerinden Alexey Pertsev’in tutukluluk kararı 3 ay daha uzatıldı. Kararı alan Hollanda mahkemesi soruşturmanın devamını sebep gösterdi. Pertsev 103 günden bu yana hapiste bulunuyor.

Mahkemenin Pertsev’in tutuklu yargılanmaya devam etmesini istemesinin altında da “kaçma şüphesi” olduğu belirtiliyor. Bir sonraki duruşma 20 Şubat’ta görülecek ve Pertsev bu zamana kadar da parmaklıklar arkasında kalacak.

Kuzey Kore iddialarıyla başladı

Bilindiği üzere ABD’nin Tornado Cash’i yasaklamasının arkasında Kuzey Koreli hacker grubu Lazarus’un hack saldırılarının ardından bu programı kullanması bulunuyor. ABD, Lazarus grubunu, çaldığı kripto paraları aklayıp Kuzey Kore devletine aktarmakla suçluyor. Yetkililer Kuzey Kore’nin bu paralarla nükleer silah projelerini fonladığını iddia ediyor.

 

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl