Tornado Cash geliştiricisine 5 yıl hapis: Para aklamadan suçlu bulundu

Geçtiğimiz sene Hollanda'da tutuklanan kripto mikser uygulaması Tornado Cash'in geliştiricisi Alexey Pertsev, mahkeme tarafından para aklama faaliyetlerinden suçlu bulundu. Karar makamı, bu tür uygulamalarda geliştirici açık kaynak kod yazsa dahi, bu uygulamanın yasa dışı işlerde kullanılması durumunda, "geliştiricinin dahli/kontrolü olmasa bile" sorumlu olduğuna kanaat getirdi. Pertsev'e 64 ay hapis cezası verildi.

Kripto para dünyasında geçtiğimiz sene büyük tartışma yaratan Tornado Cash davasında çıkan mahkeme kararı büyük bir tartışmaya daha zemin hazırlayacak gibi gözüküyor. Hollanda mahkemesi, Tornado Cash geliştiricisi olan Alexey Pertsev’e 64 ay hapis cezası verdi. Pertsev, para aklama faaliyetlerinden suçlu bulundu.

Mahkeme 31 yaşındaki geliştiriciyi, toplamda 1.2 milyar dolarlık para aklama faaliyetinden suçlu buldu. Karar makamı, geliştiricinin açık kaynaklı kod yazması durumunda bile, eğer bu uygulama suçlular tarafından kullanılırsa, programı yazan kişinin suçlu olacağına kanaat getirdi. Heyet, geliştiricinin, suçluların hareketini kontrol edememesi ya da onlarla birlikte hareket etmemesi durumunda bile, onun suçlu sayılması gerektiğine hükmetti.

“Tornado Cash suçlular için var”

Pertsev, 2019 ve 2022 yıllarında Tornado Cash üzerinden aklandığı belirtilen 1.2 milyar dolar değerde kripto paradan sorumlu tutuldu ve 64 aylık hapis cezası aldı.

Hakimlerden bir tanesi ayrıca, “Tornado Cash, doğası gereği suçlular için yaratılmış bir programdır” dedi.

Pertsev’in tutuklanmasının ardından, ABD Adalet Bakanlığı da Tornado Cash’i ülkede yasaklamıştı. Ethereum ağında çalışan uygulamanın, Kuzey Kore devletine bağlı olan Lazarus hacker grubu tarafından kullanıldığı ve aklanan kripto paralar üzerinden Kuzey Kore’nin nükleer silah programının geliştirildiği iddia ediliyordu.

ABD’de geçtiğimiz haftalarda da Bitcoin blok zincirindeki mikser hizmet sağlayıcısı olan Samurai Wallet’ın geliştirici ve kurucuları tutuklanmıştı.

Mahremiyet mi, suç mu?

Kripto para destekçileri ise bu tarz uygulamaların insanların finansal mahremiyetlerini koruduğunu ve suç içeren faaliyetlerde kullanılmasının bu gerçeği değiştirmeyeceğini iddia ediyor. Birçok kişi, ABD doları üzerinden yapılan suçlardan dolayı, dolar sahibi olan insanların da suçlu sayılamaması argümanı üzerinden gidiyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl