Takipçilerine açıklamadan satış yapan fenomenlere SEC darbesi

ABD'li bir grup "trade" fenomenine, Menkul Kıymetler Komisyonu'ndan (SEC) kötü haber geldi. Discord tabanlı bir forum olan Atlas Trading'in kurucuları ve grupla bağlantılı kişilere SEC tarafından hisse senetleri fiyatlarında manipülasyon yaptıkları ve grup katılımcılarını dolandırdıkları iddiasıyla dava açıldı.

Türkiye’de olduğu gibi ABD’de de birçok hisse ve kripto para işlemi yapan fenomen bulunuyor. Yüz binlerce kişiye hitap eden bu fenomenlerin yaptığı alım ve satışlar ise her zaman tartışma konusu oluyor. ABD Menkul Kıymetler Borsa ve Komisyonu ise Atlas Trading adlı Discord kanalının kurucuları ve kanalla bağlantılı olan kişilere karşı adım attı ve dava açtı.

“3 yıl içinde 100 milyon dolar kazandılar”

Teksas Güney Bölge Mahkemesi’ne dün gönderilen şikayete göre; bu kişiler yaklaşık 3 yıllık süre içerisinde grup katılımcılarını dolandırmak için bir organizasyon oluşturdular ve bu sayede 100 milyon dolar kazandılar.

“Küçük çaptaki hisselerin fiyatlarını manipüle ettiler”

Şikayet dilekçesine göre; Twitter’da @MrZackMorris olarak bilinen Edward Constantin (*550 bin takipçi) ve @PJ_Matlock olarak bilinen Perry Matlock (*hesabını kapadı) dahil olmak üzere toplamda 8 kişi, küçük çaptaki hise senetlerinin fiyatlarını manipüle ettiler. Uzun dönemli bir dolandırıcılık faaliyetine girdikleri iddia edilen bu kişiler, hisse senetlerini ucuz fiyattan alıp, büyük kârla satış vaadinde bulundular ancak çoğu takipçi ve grup katılımcılarına da haber vermeden bu satışları gerçekleştirdiler.

“Kendini öven paylaşımlar yapıp, tweet’leri sildi”

Manipülatörler için birçok detay verilen şikayet dilekçesinde, kişilerin alım yaptıklarına yönelik paylaşım ya da tweet’leri bir süre sonra sildikleri, kazançlarını yüksek gösteren paylaşımlar yaptıkları, lüks hayat yaşadıklarına yönelik gösterimler ve hatta kendilerine gelen övgü dolu mesajları paylaşma gibi kullanıcı ve trader’ları etkileyecek şekilde sosyal medyayı kullandıkları belirtildi.

Kripto ve NFT işlem ve yorumları da yapıldı

Kendilerini “hisse senedi alan guru’lar” olarak tanımlayan bu kişiler, Atlas Trading’in 236 binden fazla üyesi olan Discord grubunda aynı zamanda NFT ve kripto para işlemleri hakkında da yorumlarda bulundular.

“Hepiniz küçük fahişeler gibi davranıyorsunuz”

SEC, mahkemeye sunduğu dilekçede ayrıca Constantin’in yaptığı bir paylaşımı da gösterdi. New York borsasında işlem gören Camber Energy adlı şirketin ucuzlayan hisse senedini almak istemeyen yatırımcılara seslenen Constantin, tweet’inde şu ifadeleri kullanıyor:

“Çoğunuz hisse senetleri dip yaptığında küçük fahişeler gibi davranıyorsunuz. Dipler de oyunun bir parçasıdır”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl