LUNA’ya ‘short’ açıp müşteri fonlarının yüzde 99’unu kaybettiler

Mayıs ayı başındaki LUNA çöküşü direkt olarak olmasa da, dolaylı yoldan birçok kişinin fonlarının tasfiye olmasına yol açtı. Müşterilerinin adına, LUNA düşüşünde vadeli işlemlerle trade yapan Uprise adındaki platform, short işlem açtığında kısa vadeli yükselişlere denk gelmesi sonucu, 20 milyon dolarlık fonları kaybetti.

Güney Koreli startup Uprise, LUNA’nın çöküşü esnasında yaptığı işlemlerin “tutmaması” sebebiyle müşteri fonlarının neredeyse tamamını (%99) kaybetti.

Yapay zeka yetmedi!

Yapay zeka teknolojisiyle işlem yapan Heybit hizmeti ve küresel ETF platformu Iruda olarak ikiye ayrılan platform, Heybit altında müşteri fonlarını kripto para vadeli işlemlerinde trade etti. Ancak sistemin yapay zeka teknolojisinin, riski minimize etmesi beklenirken bu olmadı ve kaldıraçlı kripto işlemleri sonunda fonlar tasfiye oldu.

LUNA çöküşünde short işlem açtılar

LUNA’nın çöküş hareketine başladığı dönemde şirket, müşteri fonlarıyla short işlem açtı ancak düşüş esnasında oluşan bazı kısa vadeli sert yükseliş hareketlerine denk geldi. Bu işlemler sonunda ise 20 milyon dolarlık fonlar tasfiye oldu. Yok olan fon miktarı Uprise’ın müşterileri adına sakladığı fonların %99’unu oluşturuyordu. Uprise’ın, kendine ait fonlarından da 3 milyon dolarlık varlık kaybettiği belirtiliyor.

Öte yandan şirket müşterileri arasında ise yüksek gelirli bireylerin ve kurumsal şirketlerin de olduğu ifade edildi.

Tazminat plânı geliyor

Şirketin bir sözcüsü ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Büyük volatiliteden ötürü, müşteri fonlarında da kayıplar olduğu doğru ve konuyla ilgili bir rapor yayımlayacağız” dedi. Uprise’ın, bir tazminat plânı üzerinde çalıştığı kaydedildi.

Devler arkasında

Uprise şirketinin arkasında ise Kore finans dünyasının yakından tanıdığı dev şirketler de yer alıyor. Girişim sermayesi şirketi Kakao Ventures ve ülkenin büyük kredi bankası Hana, Uprise’ın arkasındaki şirketlerden… Uprise, Aralık ayında 18.3 milyon dolarlık da fon toplamıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl