CHESS Coin nedir? Tranchess projesi hakkında bilinmesi gerekenler

Merkeziyetsiz finans (DeFi) alanında yeni ancak gelecek vaat eden bir proje olarak öne çıkan Tranchess (CHESS) Coin, yatırımcıların ilgi odağı konumunda. Bu içerikte Tranchess (CHESS) Coin’e ait en detaylı bilgilere ulaşabileceksiniz.

Kurucusu ve kuruluş yılı: Danny Chong / 2021
Blok zinciri: Binance Smart Chain
Toplam arzı: 300 milyon
Dolaşımdaki arzı: 48 milyon
Piyasa değeri: 99 milyon dolar (6 Aralık 2021)
En düşük fiyat: 0.3665 dolar
En yüksek fiyat: 7.9 dolar
Projenin amacı: Tranchess, yatırımcılarına farm, stake, swap gibi imkanlar sunar.
Kullanım alanları: DeFi

Tranchess Coin projesi nedir?

Tranchess, DeFi’da bir çeşit faiz elde etme modeli olarak bilinen Binance Smart Chain blok zinciri üzerinde kurulan yield farming, swap, lending ve staking yapılabilen bir kripto varlık yönetimi protokolüdür. Protokol, her fon için (Bitcoin, Ethereum vb.) Queen, Bishop ve Rook adlı 3 token kullanıyor. Protokolün yönetişim token’ı da Chess coin’dir. Tranchess Protocol, yalnızca bağımsız bir varlık yönetimi ekosistemi değildir, aynı zamanda DeFi alanında ihtiyaç duyulabilecek birçok özelliği kapsar.

  • QUEEN fonu uzun vadel elde tutmak içindir. Orta seviye risk, normalleştirilmiş, orta seviye getiri.
  • BISHOP fonu nispeten daha sabit faiz getirisi sunar. Düşük riskli ve riskli akıllı sözleşmeler, düşük getiri.
  • ROOK fonu kripto varlıklarla kaldıraçlı işlem yapılabilen yüksek risk ve yüksek getiriye sahip bir fondur.

24 Haziran 2021 tarihinde hayata geçirilen Transchess projesiyle birlikte yatırımcılar, kalıcı kayıplara yol açmadan gelişmiş faiz getirisi sağlayabilir, düşük maliyetle ve zorunlu tasfiye olmaksızın kaldıraçlı pozisyonlar açabilir. Ayrıca, havuzda Bitcoin tutmak yerine, Bitcoin oluşturma süreci aracılığıyla Wrapped mantığıyla Binance Smart Chain ağında BTCB olarak tutabilir, QUEEN token’ları ile de değiştirebilir veya USDC ile Tranchess takasında satın alabilir.

QUEEN fonunda stake yaparak protokolün yönetişim token’ı Chess kazanabilirsiniz. Fonda stake yapmayı durdurmak istiyorsanız, ödeme süreci aracılığıyla QUEEN tokenlerini BTC’ye geri dönüştürebilirsiniz. QUEEN aynı anda BISHOP ve ROOK token’larına bölünebilir veya birleştirilebilir.

Tranche BISHOP, QUEEN fonunun alt fonudur. BISHOP sahipleri, Tranche ROOK’a likidite sağladığından, günlük bazda önceden belirlenmiş bir faiz sunar.

Basit bir ifadeyle, BISHOP sahipleri pozisyonlarından yararlanmaları için ROOK sahiplerine USDC ödünç verdiğinden, Tranche BISHOP’un bu menfaati risksiz olarak kabul edilebilir. Ve Tranche BISHOP’un APR’si haftalık borçlanma oranına ve topluluk oylamasına göre hesaplanır. BISHOP sahipleri için kilitlenme süresi yoktur.

Tranche ROOK da, kredi ana dilimde olduğu için zorunlu tasfiyesi olmayan kaldıraçlı bir finansal üründür. ROOK sahipleri, QUEEN ana dilimindeki konumlarından yararlanmak için BISHOP sahiplerinden günlük olarak ödünç alabilirler. Başka bir deyişle, ROOK sahipleri, ana QUEEN fonlarındaki riskten yararlanmak için BISHOP sahipleri tarafından sağlanan USDC’yi ödünç alır.

ROOK’taki getiri ise, QUEEN’deki kâr ve zarar oranı ile BISHOP sahiplerine ödenen faizdir.

Chess Coin nedir?

Chess Coin, Tranchess’in yönetişim token’ıdır. Chess sahipleri, BISHOP diliminin APR’sine veya diğer platform değişikliklerine oy vermek için yönetişim sistemine katılabilir. Maksimum arzı 300 milyon olan Tranchess Coin’in dolaşımdaki arzı ise 48 milyon’dur.

Tranchess Coin, 5 Temmuz 2021’de Binance Labs, Longhash Ventures, IMO Ventures ile birlikte Three Arrows Capital ve Spartan Group tarafından yönetilen bir tohum turunda 1.5 milyon dolar topladı.

Chess Coin, toplam arzı %5 tohum yatırımcısı, %20 çekirdek ekip, %15 gelecekteki yatırımcılar için ayrılmış, %50 likidite madenciliği, %10 hazineye olacak şekilde dağıtılmıştır.

Chess Coin geleceği?

Tranchess, Binance Smart Chain üzerine kuruludur; bu nedenle, tüm teknoloji avantajlarını ve BSC’nin ağ etkisini devralır. BSC ekosistemi, 2021’in başından beri sayısız projeyle önemli ölçüde gelişiyor. Sonuç olarak, Tranchess’in Toplam Kilitli Varlık yani TVL’si dikkat çekiyor ve böylesine büyük bir ekosistemde ilk 3’te yer alıyor. Bu da Tranchess projesinin geleceğinin daha iyi olacağı konusunda ipucu vermiş oluyor.

Chess Coin nereden ve nasıl alınır?

İlk olarak 8 Temmuz 2021’de PanckeSwap’te alım satıma açılırken, şu anda Binance, Gate.io, Poloniex ve WazirX gibi kripto alım satım platformlarında işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl