Trilyonlarca dolarlık varlık tokenize edilebilir: Citi raporu

ABD merkezli yatırım bankası Citi, blok zinciri tabanlı tokenizasyon konusunda önemli bir değerlendirmede bulundu ve gerçek varlıkların token'laştırılmasının 2030'a kadar 4 ilâ 5 trilyon dolarlık bir piyasa yaratabileceğini belirtti.

Citi Group, “Para, Token’lar ve Oyunlar” adlı raporunun mart ayı bölümünde önemli değerlendirmelerde bulundu. Gerçek dünya varlıklarının token’laştırılmasının kripto piyasalarındaki bir sonraki patlama noktası olacağını dile getiren yatırım bankası, 2030 yılına kadar toplam piyasa değerinin de 4 ilâ 5 trilyon dolar aralığında olabileceğini aktardı.

“1.5 trilyon dolar emlak sektöründe…”

Raporda muhtemel 5 trilyon dolarlık tokenize piyasada 1.5 trilyon dolalık kısmın emlak sektörü, 1.9 trilyon dolarlık kısmın ise borç ile oluşacağı öngörüsünde bulunan Citi, hisse senetlerinde 700 milyar dolar, yatırım sözleşmesi ve menkul kıymet alanında ise 500 milyar dolar ilâ 1 trilyon dolar arasında bir değer beklediğini belirtti.

Rakamlara yüzdesel şekilde bakıldığında en büyük tokenizasyonun %10 ile hisse senetlerine (toplam 7 trilyon dolar) geldiği görülüyor. Emlak ise (20 trilyon dolar) %7.5 ile ikinci sırada yer alıyor.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl