Tron kurucusu Justin Sun, Aave’den milyarlarca dolarlık kripto para çekti

Tron projesinin kurucusu Justin Sun, DeFi borç verme platformu Aave’nin havuzlarından milyarlarca dolar değerinde kripto çekti. Miktarın 4.2 milyar doların üzerinde olduğu hesaplandı. Bunun 2.11 milyar dolarını ETH, 1.18 milyar dolarını USDC, 681 milyon dolarını WBTC, 188 milyon dolarını USDT ve 45 milyon dolarını ise TUSD oluşturuyor.

The Block’un araştırma ekibinden Igor Igamberdiev’in paylaştığı blok zinciri verileri, Sun’ın Aave’den büyük miktarda likiditeyi kaldırdığını gösteriyor. Bunun sonucunda da platform üzerinde faiz oranları önemli ölçüde arttı. Öyle ki bir noktada USDT için yıllık faiz oranı yüzde 90’a ulaştı.

Justin Sun, Aave’nin havuzlarından milyarlarca dolar değerinde token çekti

Tron kurucusunun yaptığı bu işlemin, Aave ile ilgili söylentiler nedeniyle olabileceği belirtiliyor. Aave ve bir başka DeFi platformu Yearn’den ekipler, Twitter’da adeta bir laf dalaşına girdiler. Aave tarafı, Yearn’ü karalarken Yearn’den Andre Cronje ve Banteg, Aave’de 11 haneli bir kayba yol açabilecek güvenlik açığı bulunduğunu ima ettiler. Cronje, Aave’nin Çarşamba günü Cream Finance’i etkileyen ve 130 milyon dolar değerinde token’ın çalınmasına yol açan güvenlik açığının aynısına karşı savunmasız durumda olduğunu ileri sürdü.

Daha sonra Banteg, Aave’ye böyle bir saldırının geçmişte toplam 160 gün süresince mümkün olduğunu ancak şu anda olmadığını ifade etti.

Bunların üzerine bir açıklama yapan Aave’nin kurucusu Stani Kulechov ise topluluğun birbirine destek olması gerektiğini vurgulayarak “DeFi’de herkes aynı gemide. Birlikte çalışalım, birbirimize destek olalım ve en önemlisi birlikte kazanalım.” şeklinde bir paylaşım yaptı.

DeFi protokollerine saldırılar sürüyor. 2021 yılı boyunca DeFi’da 600 milyon dolara varan büyük kayıplara yol açan hack olayları meydana geldi. Son olarak Cream Finance, üçüncü defa bir ‘flaş kredi’ saldırısı yaşamış ve 130 milyon dolar değerinde token çalınmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl