TRON endişeli: BitTorrent’te yaprak dökümü

Son olarak BitTorrent'i de hakalarından birine ekleyen TRON'un kurucusu Justin Sun'ın son zamanlarda başı biraz ağrıyacak gibi gözüküyor. Büyümenin getirdiği eleman eksikliği yetmezmiş gibi bir de işten çıkartmaların olması kafalarda soru işareti bıraktı.

Popüler torrent istemcisi uTorrent’in ana şirketi olan ve dünya çapında 100 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunan BitTorrent, TRON‘un kurucusu Justin Sun tarafından satın alındı. Bu hamlenin ardından gelen haberler iç açıcı değil. 5 çalışanın işten ayrıldığı ve BitTorrent ile TRON arasında sorun olduğu günyüzüne çıktı.

TRON’un önderliğinde yürütülen şirkette sağlam kaynakların edinilen bilgilere göre çalışanları 3’ü kendi isteği, 2’si de yönetim kurulu kararı ile görevlerinden ayrıldı. İşten ayrılanların 2’sinin üst düzey yönetici oldukları ve pozisyonlarının genel müdürü ile pazarlama müdürü olduğu ifade edildi.

Şirket yönetiminden ayrılmak isteyenlerin de sözleşmeleri nedeniyle işlerinden ayrılamadıkları ortaya çıktı. Şirketin genel müdürü, finans müdürü, baş ürün sorumlusu ve ana gelir sorumlusu gibi önemli pozisyonlarındaki insanlar görevlerinden ayrılmak istediler.

Eski bir Ripple temsilcisi olan Justin Sun, interneti bağımsız kılmak hedefiyle arkasına kripto para madencilik şirketi Bitmain’i de alarak TRON projesini kurdu.

TRON, 2017 yılında 70 milyon dolarlık bir ICO’yu tamamladı, ancak Çin, bu fon toplama yöntemini yasakladıktan sonra Çinli yatırımcılardan toplanan fonlar geri verilmek zorunda kaldı.

Sun’un BitTorrent’i almasının nedeni olarak kendi projelerini hayata geçirebilmek için kapsamlı bir kullanıcı ağına ihtiyaç duyması gösterildi. Bazıları ise TRON’un borçlarını kapatilme umuduyla bu satışın gerçekleştiğini yazmış ve Sun’a karşı ciddi eleştiriler yöneltmişlerdi.

Sun, Mayıs sonunda TRON’u Ethereum’dan ayırarak kendi blok zincirine taşımıştı. Ancak token sahipleri hala teknolojiyi tamamen işlevsel hale getirecek düğümleri seçme sürecinde.

Bir TRON temsilcisinin konuyla ilgili söyledikleri şu şekilde:

“TRON, BitTorrent’e ve kullanıcı topluluğuna kendini adamıştır. Bir aile olarak yaptığımız satın alım sonrası vizyonumuzu gerçekleştirmek için hızla büyüyoruz.”

Ancak bu hızlı büyüme, personelin satın alma hakkında endişe duymasının çeşitli nedenlerinden biri.

Şu anda 49 kişilik ekibi bulunan şirket, işe alımlar için LinkedIn gibi bazı sitelere 30 pozisyon ilanı verdi. Bazıları bu genişlemenin korkutucu olabileceğini düşünüyor.

TRON’da belli başlı sorunların olduğu açık. Son yıllarda birtakım sarsıntılar geçiren BitTorrent’in sonunun yakın olduğu öne sürülüyor. Şirket, çevrimiçi mağaza ürünlerinin başarısız olması nedeniyle 2008 yılında 12 çalışanı ve 2015’te yeniden yapılanmanın ardından da 40 civarında çalışanı işten çıkardı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl