Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

TrueFeedBack’ten kredi kartı araştırması ve dikkat çekici bulgular

Blockchain tabanlı anket ve ödül platformu TrueFeedBack, kredi kartı kullanımı ve güvenliğiyle ilgili bir araştırma gerçekleştirdi.

Blockchain teknolojisi kullanılarak kamuoyu araştırmaları yapmaya olanak tanıyan ve araştırmacıları en doğru kitle ile buluşturmayı vadederken katılımcıları da ödüllendiren bir ekosistem sunan TrueFeedBack şirketi, kredi kartları üzerine bir araştırma gerçekleştirdi.

Kredi kartı güvenliği ile ilgili beş soruluk ankete 27 Aralık 2019 ila 1 Oca 2020 tarihleri arasında 15-75 yaş aralığında toplam 945 kişi katılım sağladı.

Ankette yöneltilen “Kaç adet kredi kartına sahipsiniz?” sorusuna %23.5’lik dilim kredi kartı kullanmıyorum, %32.6’lık dilim, 1 adet, %25’lik dilim 2 adet, %10.5’lik dilim, 3 adet, %4.1’lik dilim, 4 adet derken, %4’lik dilim 5 adet yanıtını verdi.

“Türk vatandaşlarına ait 500 bin kredi/banka kartı bilgilerinin çalınıp, internetin yeraltı dünyası Dark Web’te satışta olduğu iddiasını duydunuz mu?” sorusuna ise 512 kişi evet derken 445 kişi hayır dedi.

Medya ve yetkili kurumların tüm sessizliğine rağmen katılımcıların yarıdan fazlasının bu olayı sosyal medya ve yabancı haber kaynakları vasıtası ile duyması, uzun süredir dile getirilen sosyal medyanın artık ana akım medya olduğu gerçeğini bir kez daha doğruladı.

“Kredi kartı / banka kartı hesap hareketlerinde son günlerde sıra dışı bir hareket gözlemlediniz mi?” sorusuna 55 kişi evet yanıtını verirken 902 kişi hayır dedi.

“İnternetten kredi kartı / banka kartı kullanarak alışveriş yapıyor musunuz?” sorusunu 817 kişi evet olarak cevaplarken 140 kişi hayır dedi.

Son olarak “Kredi kartı / banka kartı bilgilerinin çalınıp, satılma iddiası karşısında yetkili kurum ve kuruluşların gerekli tedbirleri alıp, işlem başlattığını düşünüyor musunuz?” sorusuna 444 kişi evet, 513 kişi ise hayır dedi.

Bu soruya verilen yanıtlar, vatandaşların yarısından fazlasının ilgili kurumlara güven duymadığını gösterdi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl