Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Trump Yönetimi, DLT’yi güç savaşında “hayati” olarak tanımladı

trump

ABD’deki seçimler yaklaştıkça ülkedeki gerilim sürekli artarken Trump Yönetimi ise Amerika’nın Çin ve Rusya üzerindeki teknolojik üstünlüğünü korumanın çarelerini arıyor. Trump’ın güvenlik danışmanları, kripto para birimi ve blokzincirin arkasındaki büyük güç olan dağıtılmış defter teknolojisini (DLT) ABD’nin bu mücadelesinde “hayatî” olarak tanımladı.

CoinDesk’in aktardığına göre DLT, perşembe günü toplanan ABD Milli Güvenlik Konseyi’nde (NSC), 20 maddelik, hem gelişmekte olan hem de bu savaşta kritik olan teknolojiler listesinde yer aldı. NSC öncelikli olarak bu teknolojilere yatırım yapmayı, onları geliştirmeyi, benimsemeyi ve teşvik etmeyi strateji edinme kararı aldı.

Listedeki teknolojiler arasında yapay zeka, veri bilimi, kuantum hesaplamaları, uzay teknolojileri ve kitle imha silahlarının etkisini azaltacak teknolojiler de bulunuyor. Tüm bu maddelere rağmen konuyla ilgili olarak kesin bir yol haritası belirlenmemiş olması ve net rakamların bulunmaması da dikkat çekti.

ABD ordusu da DLT teknolojisine geçiyor

ABD hükumet yetkilileri blokzincir altyapısına yatırım yapmaya zaten başlamıştı. İç Güvenlik Bakanlığı da bu yolda çalışmalarını sürdürüyor. Hatta Amerikan ordusu bile askeri operasyonlardan daha fazla katkı alabilmek için DLT teknolojisini inceliyor ancak elde edilen bilgilere göre çalışmalar henüz başlangıç aşamasında…

Çin’in bu konuda büyük ilerleme kaydettiği biliniyor. Merkezi olmayan uygulamaları yani dapp’leri ve internet hizmetlerini kontrol etmek için devlet onaylı bir dağıtılmış ağ projesi geçtiğimiz ay başlatılmıştı.

Rusya’nın ise bu teknolojilerin kullanımı ve geliştirilmesinde hangi noktada olduğu bilinmiyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl