TruthGPT’yi açıklayan Elon Musk: ChatGPT yalan için geliştirildi

ChatGPT'nin geliştirilmesine ara verilmesi konusunda yazılan mektuba imza atan Elon Musk, yapay zeka programını sert bir dille eleştirdi. "TruthGPT" programını da duyuran Musk verdiği bir röportajda, "OpenAI, yapay zekayı yalan söylemesi için geliştiriyor" dedi.

Tesla, SpaceX ve Twitter CEO’su Elon Musk, geliştirilmesine ara verilmesini talep ettiği ancak ret cevabı aldığı ChatGPT’nin yalan söylemek için ortaya çıkarıldığını iddia etti. ABD medyasından Fox News’e özel bir röportaj veren Musk, ChatGPT geliştiricisi OpenAI şirketine de sert sözler sarf etti.

“Maksimum doğruluk arayacağım”

Fox News’ün dünyaca ünlü gazetecisi Tucker Carlson’a konuşan Musk, “TruthGPT adında ve yapay zekada tamamen doğruluk arayan, maksimum doğruluğu arayan bir girişim başlatacağım. TruthGPT güvenliğe giden ve insanlığın yok edilmesini imkansız kılacak olan, en iyi yol olacak. Evrenin doğasını anlamaya çalışacak olan bir program…” dedi.

“Yalan söylesin diye geliştirildi”

Microsoft’a ait olan OpenAI şirketini de sert bir dille eleştiren Musk, ChatGPT’nin yalan söylemek için geliştirildiğini iddia etti:

“Yapay zeka teknolojisini yalan söylemek için geliştiriyorlar. OpenAI şu anda kapalı kaynaklı bir şirket. Sadece kâr etmeyi hedefleyen bir organizasyon… TruthGPT belki geç bir zamanda ortaya çıkıyor ancak ben insanların üçüncü bir seçeneğe de sahip olmasını istiyorum”

Reuters: Google’ın araştırmacılarını kaçırıyor

Öte yandan konuyla ilgili önemli bir haber de Reuters’dan geldi. Dünyaca ünlü haber ajansı, Musk’ın Google’ın yapay zeka araştırmacılarını “çalmaya” yönelik adımlar atacağını belirtti.

Musk ayrıca röportajında Google kurucu ortaklarından olan Larry Page’i, yapay zeka konusunu ciddiye almamakla eleştirdi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl