Türk lirasıyla yapılan kripto işlemlerinde büyük artış: Kaiko raporu

Kripto paralar konusunda veri sağlayıcısı şirket olan Kaiko, Türkiye'deki seçimleri kripto odaklı olarak yakından izlemeyi sürdürüyor. Şirketin son paylaştığı veriler ise, Türk lirasıyla yapılan kripto işlemlerindeki büyük artışa dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz hafta Türk lirasıyla yapılan USDT işlemlerini paylaşan Kaiko şirketi, Türkiye’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerine odaklanmaya devam ediyor. Şirketin son elde ettiği verilere göre ise, Türk lirasıyla yapılan kripto işlemlerinin oranı küresel çapta çok büyük bir artış yaşadı.

1 haftada %5’ten %15’e…

Tüm dünyada Türk lirası bazlı kripto para işlemlerindeki artışa dikkat çeken Kaiko, seçimlere yaklaşılırken vâr olan belirsizliğin yatırımcıları kripto paralara yönlendirdiğini ve sadece 1 haftalık süre içerisinde büyük artış yaşandığını kaydetti. Şirket, bu süre içerisinde Türk lirasıyla yapılan kripto işlemlerinin fiat para bazlı işlemler içindeki oranının, yüzde 5’ten yüzde 15’in de üzerine çıktığını aktardı.

Türk lirasıyla yapılan kripto para işlemlerinin itibari para (fiat) ile yapılan tüm kripto para işlemleri içindeki oranı yüzde 15'e yükseldi.
Türk lirasıyla yapılan kripto para işlemlerinin itibari para (fiat) ile yapılan tüm kripto para işlemleri içindeki oranı yüzde 15’e yükseldi.

BtcTurk’te USDT rekor kırdı

Kaiko’nun verdiği bilgiler arasında Türk yatırımcısının USDT’ye olan ilgisinden de bahsedildi. Sabit coin’lerin tüm dünyada en çok işlem yapılan kripto paralardan olduğu belirtilirken, USDT’nin de, BtcTurk borsasında işlem yapılan tüm varlıkların önüne geçtiği bilgisi verildi. Borsadaki USDT işlem oranı, toplam oranın yüzde 46’sını oluşturdu. Kaiko, Türk yatırımcıların liradaki kaybı kapamak adına USDT işlemlerine yöneldiği yorumunu yaptı.

Kripto para borsası BtcTurk üzerinde USDT hacmi, son günlerde büyük yükseliş yaşadı.
Kripto para borsası BtcTurk üzerinde USDT hacmi, son günlerde büyük yükseliş yaşadı.

Türk lirasının, ülkedeki enflasyondan ötürü her geçen gün değer kaybettiği ve BtcTurk ile Binance’in de bu durumdan ciddi şekilde fayda sağladığı belirtilen değerlendirme raporunda ayrıca, doların Türk lirası karşısında tarihi derecede yüksek seviyelere ulaştığı da yazıldı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl