Kripto paralara sıkı denetim geliyor: İşlem vergisi detayı…

Son dönemde gittikçe artan regülasyon söylentilerine bir yenisi daha eklendi. Sabah gazetesinin verdiği bilgiye göre bu konuda hazırlıklar hız kazanırken, Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) da sorumlu kurum olacağı belirtiliyor.

Türkiye’de kripto para regülasyonları için 2024 yılı işaret edilmeye devam ediliyor. Sabah gazetesinin verdiği bilgiye göre bu konudaki çalışmalar hızlandı ve SPK da yetkili kurum olarak seçildi.

İşlem vergisi alınacak

Regülasyonlarla ilgili en çok sorulan sorulardan bir tanesi de vergi konusundaydı. Verginin nasıl ve hangi kriterlere bağlı olarak alınacağı merak edilen konuların başında geliyordu. Habere göre, düzenlemeyle kripto piyasasında belli sınırı geçen kazançlardan işlem vergisi alınması planlanıyor. Bu sayede kara para aklanmasının da önüne geçilmesi hedefleniyor.

Düzenlemeye göre Sermaye Piyasası Kurulu, kripto paraların ihracına yönelik esasları belirleme yetkisine sahip olacak. Kripto para işlemi yapan borsalara sermaye şartı getirilecek ve kuruluş sürecinde teminat istenecek.

Düzenlemede, varlık saklama hizmetinin hangi koşullarda kimler tarafından gerçekleştirileceği de yer alacak .

Sektördeki mevcut şirketlere alt yapı çalışmaları için belirli bir süre verilecek.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl