Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Türkiye’de kripto para ile işlem yapanların oranı yüzde 1’in altında

Kripto para borsası Paribu ve araştırma şirketi Akademetre'nin imza attığı araştırmaya göre, Türkiye'de kripto para ile işlem yapanların oranı yüzde 1'in bile altında. Katılımcıların yüzde 84'ünden fazlası ise Bitcoin'i duymadıklarını söylüyor.

paribu

Türkiye’nin en büyük kripto para borsalarından Paribu, araştırma şirketi Akademetre ile beraber, Türkiye’de kapsamlı bir kripto para araştırmasına imza attı.

Söz konusu araştırma 12 ilde Bitcoin’i duyan 1000 kişiye ulaşıncaya kadar 6 in 253 kişiyle görüşülerek gerçekleştirildi.

Araştırmanın sonuçları ekosistemde kat edilmesi gereken önemli bir mesafe olduğunu, bununla beraber kullanıcı memnuniyetinin de giderek arttığını gösteriyor.

Kripto para ile işlem yapanlar yüzde 1’in altında

Çevrim içi olarak yüz yüze görüşme tekniğiyle yapılan ve tüm Türkiye’yi temsil eden bir örneklem grubu üzerinde gerçekleştirilen araştırmaya göre, Türkiye’de kripto para ile işlem yapanların oranı yüzde 0.7.

Daha önce uluslararası alanda da yaygın olarak paylaşılan ve ING grubu tarafından gerçekleştirilen bir başka araştırmada Türkiye’de kripto para sahipliğinin %18 oranında olduğu belirtilmişti. Paribu’nun araştırması, zaten tartışılan bu sonucun gerçekten ne kadar uzak olduğunu gözler önüne serdi.

Büyük çoğunluk Bitcoin’i duymamış

Araştırmada ayrıca Türkiye’de kripto para veya Bitcoin kavramını duymayan çok büyük bir kitle olduğunu gösterdi. Katılımcıların yüzde 84.1’i daha önce bu kavramları duymadığını söyledi. Dahası, kripto paralarda Blockchain teknolojisinin kullanıldığını bilmeyenlerin oranı da yüzde 96.8 olarak gerçekleşti.

En çok işlemi Y Kuşağı yapıyor

Bir başka dikkat çekici nokta, kripto paralarda en çok işlem yapanların 24 ila 39 yaş grubunu temsil eden Y Kuşağı olduğuydu. Öte yandan eğitim seviyesi arttıkça kripto para yatırımları da artıyor. Kripto para ile işlem yapanların yüzde 87.3’ü lise veya üniversite mezunlarından oluşuyor.

Erkek ve kadınların oranı

Kripto paralarda kadınların oranı ne durumda? Paribu öncülüğünde yapılan araştırmaya göre, kripto parayı duyanlar arasında erkek ve kadınların oranı çok yakınken işlem yapan her 5 kişiden 1’i kadın.

Daha çok yatırım aracı olarak görülüyor

Kripto paralara daha çok bir yatırım aracı gözüyle bakılıyor. Katılımcıların yüzde 58.4’ü kripto parayı yatırım amaçlı kullandığını, yüzde 57.7’si al-sat amacıyla değerlendirdiğini belirtti. Para transferinde kullananların oranı ise yüzde 29.9’du.

Son olarak Ekosisteme dair bu kapsamda bir araştırmanın ilk kez yapıldığını vurgulayan Paribu CEO’su Yasin Oral, “Türkiye’de bugüne kadar kripto para algısı ve kullanımıyla ilgili bazı çalışmalar yapıldı. Ancak bizim gözlem ve verilerimizle bu çalışmaların sonuçlarının eşleşmediğini gördük. Bu farklılıkların yarattığı şüpheleri giderebilmek için yerli bir araştırma şirketiyle, doğru araştırma yöntemleriyle bir araştırma yaptırmak istedik. Akademetre’yle yaptığımız iş birliği sonucunda en kapsamlı araştırma ve doğru veriler ortaya çıktı” dedi.

Türkiye’de kripto para kullanımının halihazırda düşük olduğunu ifade eden Oral, “Ekosistemle tanışmayı bekleyen ciddi bir kitle var. Türkiye’nin genç ve teknolojiye yatkın nüfusu kripto paranın avantajlarıyla tanıştıkça kullanıcı sayısı artacaktır. Kripto parayla işlem yapanların memnuniyet oranının yüksek olması da bunun göstergesi” ifadelerini kullandı.

BtcTurk araştırması: Türkler artık Bitcoin’e daha çok güveniyor

Öte yandan geçtiğimiz günlerde yayınlanan ve Türkiye odaklı bir başka araştırmada ise Türklerin geçen yıla göre Bitcoin’e daha çok güvendikleri sonucuna ulaşılmıştı. İstanbul Üniversitesi İstatistik Uygulama ve Araştırma Merkezi iş birliği ile yapılan araştırmaya göre, Bitcoin’e duyulan güven yüzde 23 yükseldi ve Bitcon’in kullanımı bir önceki araştırmaya göre 2 kat arttı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Özgür Cevapla

    bitcoin duymayan sayısı %84 denilmiş ve ben buna inanmıyorum

    Haber ve internet ile alaası olan herkes bir şekilde bunu duymuştur

    bu oran bende en ama en fazla %45 olmalı

    çalıştığım yerde belki 10 15 kişi işlem yapıyor ama herkes bitcoin adını duymuştur.