Seçim öncesi Türkiye’de USDT talebi rekor kırdı: Kaiko araştırması

Dünyanın piyasa değeri en büyük sabit coin'i USDT'ye olan talep Türkiye'de de rekor kırıyor. Kaiko'nun araştırmasına göre USDT-TL hacmi geçtiğimiz hafta 250 milyon doları aştı ve 2022'nin mayıs ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Kripto para ve blok zinciri verileri sağlayan analiz şirketi Kaiko’nun son araştırması Türkiye’de USDT’ye olan talebin ciddi şekilde arttığını gösteriyor.

“Seçim öncesinde talep rekor seviyede…”

Türkiye’nin 14 Mayıs günkü genel seçimlerine yaklaştığı her geçen gün talebin daha da arttığını vurgulayan şirket, paylaştığı kısa analizinde şu ifadeleri kullandı:

“Bugünkü merkez bankası kararı (*27 Nisan) ve yaklaşan seçimler öncesinde Türkiye’de USDT’ye olan talep ciddi şekilde artıyor. USDT-TRY hacimleri geçtiğimiz hafta 250 milyon doları aştı. Bu rakam, 2022 yılının mayıs ayından bu yana görülen en yüksek seviye oldu. Türk lirası da her geçen gün zayıflıyor”

Türkiye'de USDT talebi, 19 Nisan günü 250 milyon dolar ile pik yaptı, kaynak: Kaiko
Türkiye’de USDT talebi, 19 Nisan günü 250 milyon dolar ile pik yaptı, kaynak: Kaiko

USDC çöküşü sonrası 80 milyar doları geçmişti

Hatırlanacağı üzere ABD’de mart ayındaki bankacılık çöküşünde USDC ihraççısı Circle şirketinin 3.3 milyar dolarının Silikon Vadisi Bankası’nda bulunduğu ortaya çıkmış ve bu durum USDC yatırımcılarını ürkütmüştü. Yaşanan korku iklimi USDC’nin ABD dolarına 1’e 1 olması gereken paritesini 0.8 doların da altına indirmişti.

Tüm bu yaşananlardan ise ABD merkezli olmayan ve dünyanın en büyük sabit coin’i konumundaki USDT fayda sağlamıştı. USDT’nin toplam değeri 81 milyar doların üzerine çıkarken, 43 milyar dolar olan USDC ise bugün 30 milyar dolara kadar düşmüş durumda…

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl