Kripto para düzenlemesinde sona yaklaşıldı: İşte yeni ayrıntılar

Türkiye’de geçen yıldan bu yana gündemde olan kripto para piyasasının düzenlenmesi konusunda yapılan çalışmalarda sona gelindiği bildirildi.

NTV‘den Özgür Akbaş’ın özel haberine göre, söz konusu düzenlemenin 10-12 maddeden oluşması bekleniyor.

Bireysel yatırımcıdan vergi alınmaması görüşü ağır basıyor

Yatırımcıların en çok merak ettiği konu ise kripto paradan vergi alınıp alınmayacağı. Düzenleme çalışmalarında, bireysel yatırımcıdan vergi alınmaması görüştüğünün ağır bastığı söyleniyor.

Yurt dışı borsalar için Türkiye’de yerleşik sistem altyapısı istenebilir

Düzenlemede en çok merak edilen bir diğer konu da yurt dışında yer alan ve Türkiye’ye de hizmet veren kripto para borsaları. Kanun teklifinde, bu borsaların Türkiye’de yerleşik sistem altyapısı kurmasına ilişkin maddenin de yer almasının beklendiği belirtiliyor.

Bireysel yatırımcının korunması hususunda bankacılık düzenlemesine benzer bir yapı öngörülüyor. Buna ek olarak, kripto varlıkların nasıl saklanacağına ilişkin bir düzenleme de getirileceği tahmin ediliyor.

Düzenleme çalışmaları sırasında borsaların sayısı 80’e çıktı

AK Parti, kripto para piyasasının düzenlenmesi çalışmasını 24 Aralık’ta başlattı. Haberde, o sırada 30’a yakın olan yerel borsaların sayısının bir aylık süreçte 80’e çıktığı da yazıldı.

Düzenleme çalışmaları kapsamında son olarak AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş; Binance, BtcTurk ve Paribu’nun yetkilileriyle TBMM’de bir araya gelmişti. Geçtiğimiz günlerde ise AK Parti MYK toplantısında metaverse ve kripto paralar gündeme gelmiş, toplantının ardından basına konuşan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında konuya ilişkin parti içi bir forum düzenleneceği bilgisini vermişti. Çelik, Erdoğan’ın bu konuların hukuki altyapısının çalışılması konusunda ilgili birimlere talimat verdiğini de söylemişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl