TrueUSD (TUSD) ihraççısı, 1 milyar doları Signature Bank’tan Bahamalar’a taşıdı

Silikon Vadisi Bankası ve Signature Bank'in kapatılmasıyla gelen bankacılık krizinde ön plâna çıkan TrueUSD (TUSD) sabit coin'inin ihraççısı şirketin 1 milyar dolarlık rezervi Bahamalar'a taşıdığı belirtildi. Transferin, şirketin en önemli bankacılık ortağı olan Signature Bank'in kapatılmasından iki gün önce yapılması da dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz hafta ABD’de yaşanan bankacılık krizinin ardından USDC’de görülen problemler, kripto para yatırımcılarının başta USDT olmak üzere diğer sabit coin’lere yönelmesine sebep olurken, bunlardan biri olan TrueUSD’ydi. Bu sabit coin’in ihraççısı olan şirketin ise çok konuşulacak bir hamle yaptığı görüldü.

Kapanmadan 2 gün önce Bahamalar’a 1 milyar $

En büyük 5. sabit coin konumundaki TUSD’yi üreten şirket olan Archblock, toplamda 2 milyar dolar değerde TUSD yönetiyor. Archblock’un en önemli bankacılık ortağı olan Signature Bank’te 10 Mart günü şirketin yaklaşık 1 milyar doları bulunuyordu. Ancak Silikon Vadisi Bankası olayları ve Signature’un da tehlikede olması, firmanın bu parayı Bahamalar merkezli banka Capital Union Bank’a taşımasına neden oldu. Bir başka deyişle 1 milyar dolar, dünyanın en güçlü ekonomisine sahip olan ABD’den çıkıp, birkaç yüz kilometre ötedeki adalar devleti Bahamalar’a gitti. Transferden sadece 2 gün sonra, pazar günü de Signature Bank, FDIC tarafından kapatıldı.

Transferin hemen öncesinde Archblock’un Capital Union Bank’ta yaklaşık 430 milyon dolarlık rezervi bulunuyordu. Rakam şu anda ise 1.4 milyar doların üzerine çıkmış durumda…

“Büyük bankalarla çalışsaydık bunlar olmazdı”

Arcblock CFO’su Alex de Lorraine ise konuyla ilgili Bloomberg’e açıklamalarda bulundu ve ABD’de net olmayan regülasyonların bu duruma neden olduğunu belirtti:

“Fonları Capital Union’a taşıma fikrimiz, ABD’de her geçen gün kötüleşen bankacılık sistemi koşullarından ötürüydü. Yaşanan olayların regülasyonların açık ve net olmamasından kaynaklandığını düşünüyorum. Bizim gibi şirketlere JPMorgan ya da Citibank gibi bankalarla iş yapabilme şansı tanınsaydı, bu tür olaylar yaşamazdık. Fonları tamamen güvenlik amaçlı olarak Bahamalar’a taşıdık. Direkt olarak kısa vadeli ABD Hazine tahvillerine ulaşabildiğimiz için parayı transfer etmeyi doğru bulduk ki, aslında bu da kendi içinde komik bir durum…”

Tether rezervleri de duruyor

Capital Union Bank birçok kripto para şirketiyle iş yapmasıyla biliniyor. Bankanın Tether şirketinin ihraç ettiği USDT rezervlerini de tuttuğu biliniyor. Geçtiğimiz ay Forbes’un bir haberinde, Tether şirketinin 2021 yılında 37 milyar doları bu bankaya transfer ettiği yönünde bir haber yapılmıştı. Financial Times da, Tether’in Capital Union ile yakın şekilde çalıştığını iddia etmişti. Ancak Tether’in burada ne kadarlık rezerv tuttuğu tam anlamıyla bilinmiyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl