Elon Musk’ın Twitter’ı ücretli yapması 500 bin kişiyi merkeziyetsiz alternatife geçirdi

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından biri olan Twitter'ın onaylı hesaplardan 8 dolarlık ücret alacak olması yüzbinlerce kişinin merkeziyetsiz bir alternatif olan Mastodon'a geçmesine sebep oldu.

Elon Musk’ın satın aldığı Twitter’ın yol haritası konusunda oluşan belirsizlik küçük de olsa belli bir kullanıcı kitlesinin alternatifler aramaya başlamasına sebep oldu. Bu anlamda merkeziyetsiz ve kâr amacı gütmeyen bir sosyal medya platformu olan Mastodon, yaptığı açıklamayla aylık kullanıcı sayısı ortalamasının iki kattan fazla arttığını ve yaklaşık 500 bin kişinin katılımıyla rakamın 860 bine ulaştığını açıkladı.

Twitter’a çok benziyor

Binşerce sunucudan oluşan açık kaynak bir ağ olarak çalışan ve mastodon.social, mastodon.online ve mstdn.social gibi web sitelerinden rahatlıkla ulaşılabilen platform, Twitter’a benzeyen tasarımıyla da dikkat çekiyor. Kullanıcılar, hashtag’ler üzerinden fikirlerini yazabiliyor ve diğer kullanıcıların paylaşımlarını da “RT edip”, beğenebiliyor.

“Satılık olmayan sosyal ağ sunucusu”

Ancak platform kendisini Twitter benzeri diğer sosyal medya ağlarından farklı görüyor. Mastodon kendisini “satılık olmayan sosyal ağ sunucusu” olarak tanımlıyor. Dolayısıyla platformda ücretli özellikler, algoritmalar veya diğer ödeme yollarıyla ilgili özellikler bulunmuyor.

Bilindiği üzere Twitter’ı satın alan Elon musk, uzun süredir platformun işleyiş yöntemlerini eleştiriyordu. 44 milyar dolarlık adımından sonra şirkette büyük değişiklikler yapan ve yapmaya da devam edeceğini söyleyen Musk, onaylı hesaplara aylık 8 dolarlık fatura çıkarmış ve bunun karşılığında bu hesaplara birçok algoritmik özellik kazandıracağını söylemişti.

Musk, sürekli olarak Twitter’a ifade özgürlüğünü geri getireceğini belirtiyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl