Twitter hisselerinde büyük düşüş: Eski yönetici yerden yere vurdu

Son dönemde Elon Musk'ın alım süreci ve bot hesaplar konusunda birçok tartışmanın olduğu Twitter'la ilgili şirketin eski siber güvenlik yöneticisi Peiter Zatko'dan sert açıklamalar geldi. Twitter'ın ciddi güvenlik açıkları olduğunu belirten Zatko bu durumun, kişisel bilgilerin gizliliğinden ulusal güvenliğin tehlike altına girmesine kadar uzanabileceğini kaydetti. Şirketten ise Zatko'ya anında cevap geldi ancak hisselerde de önemli düşüşler görülüyor.

Özellikle Elon Musk’ın satın alım süreciyle birlikte bot hesaplar merkezli çok ciddi tartışmaların yaşandığı Twitter için şirketin eski siber güvenlik yöneticisi olan Peiter Zatko’dan sert açıklamalar geldi.

“Hassas bilgi erişimlerine izin veriliyor”

ABD medyasından Washington Post ve CNN’e önemli açıklamalarda bulunan Zatko, Twitter yönetiminin kullanıcıları hiçbir şekilde “umursamadan” uygulamalarda bulunduğunu belirtti ve şirketin çok fazla sayıda çalışanının kullanıcıların hassas bilgilerine erişimi olduğunu ayrıca birçok üst düzey yöneticinin de çok önemli güvenlik açıklarını sakladığını söyledi.

Twitter yöneticilerinin güvenlik açıkları konusunda regülatörlere de gerçekleri açıklamadığını kaydeden Zatko, bu durumun yabancı casusluk, manipülasyon, bilgisayar korsanlığı ve dezenformasyon kampanyalarına kapı açabileceğini söyledi. Twitter’ın, kullanıcı hesaplarını sildikten sonra dâhi bu kişilerin bilgilerini ortadan kaldırmadığını kaydeden eski yönetici, bu durumun da regülatörlerden saklandığı iddiasında bulundu.

Elon Musk’ın dediğine geldi

Zatko, açıklamalarında Elon Musk’ın da son dönemde şikayet ettiği bot hesaplar konusuna da değindi. Eski siber güvenlik yöneticisi Twitter’ın bot sayısını tam olarak öğrenecek bir sisteme sahip olmadığını ve bu yüzden bunun tam bilgisine ulaşamadığını söyledi. Hatırlanacağı üzere Elon Musk da, Twitter’ın kendisine bot hesaplar konusunda doğru bir bilgi vermediğini belirtmiş ve 44 milyar dolarlık satın alım sürecinden çekildiğini açıklamıştı.

Twitter’dan açıklama: Kötü yöneticiliğinden ötürü kovuldu

Bu açıklamaların ardından ABD’de piyasa öncesi fiyatlarda ise Twitter hiseleri +4.5’tan fazla düşüş yaşadı. Bir şirket sözcüsü ise yaptığı açıklamada Zatko’nun kötü yöneticiliği ve düşük performans sebebli olarak 2022’nin Ocak ayında görevine son verildiğini belirtti. Sözcü, Zatko’nun açıklamalarının ise şirketin gizlilik ve veri politikalarını aşağılamak için yapıldığını, iki konunun da Twitter’ın en çok öncelik verdiği unsurları olduğunu ve iddiaların hiçbir doğruluk payı da bulunmadığını belirtti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl