Twitter’dan Türkiye Açıklaması: Zararlı Kripto Para Hesapları Kapatıldı

Twitter'dan yapılan açıklamada, daha önce Türkçe tweet'ler paylaşan ancak daha sonra Elon Musk'ı taklit ederek kripto para dolandırıcılığına karışan hesapların kapatıldığı bildirildi.

twitter

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından biri olan ve Türkiye’de de çok yaygın olarak kullanılan Twitter, Türkiye’den 7 bin 340 hesabın manipülasyonu engelleme politikalarının ihlâli gerekçesiyle kapatıldığını açıkladı.

Twitter’dan yapılan açıklamada, bu hesapların Adalet ve Kalkınma Partisi’nin gençlik faaliyetleriyle bağlantılı olduğunun tespit edildiği bildirildi.

Kripto para ile ilişkili zararlı hesaplar da kapatıldı

Açıklamada ayrıca “Bu geniş ağın aynı zamanda kripto para birimleriyle ilişkili spam gibi ticari aktiviteler için de kullanıldığı görülmüştür” denildi. Bununla beraber, konuyla ilgili yayınlanan daha detaylı bir raporda ise “Bu ticari dolandırıcılık hesaplarının AKP ile anlamlı bir şekilde bağlantılı olduğu açık değil.” notuna yer veriliyor.

Bahsi geçen raporda, iki hesaptan örnek yer aldı. Bu hesaplardan birinin “Elon Musk” görünen adına sahip @eIunmosk olduğu, 2012’de yaratıldığı ve 126 bin takipçisi bulunduğu açıklandı. Diğer hesabın ise yine “Elon Musk” görünen adı ve @eIanmusk kullanıcı adını taşıdığı, 2011’de yaratıldığı ve takipçi sayısının 103 bin 271 olduğu kaydedildi.

Rapora göre, her iki hesap da Temmuz 2018’de Elon Musk’ı taklit etmeye başladı. Gerçek Elon Musk’ın tweet’lerine cevap veren bu hesapların sözde bir kripto para hediye kampanyasına ilişkin bağlantılar paylaştıkları vurgulandı.

Türkçe paylaşımlar

Her iki hesabın da askıya alınmalarıyla 16 Temmuz 2018 tarihinde tweet paylaşımını bıraktıkları belirtildi ve şöyle denildi:

“İlginç bir şekilde bu hesaplar, Elon Musk kimliğine bürünmeden önce sık sık Türkçe tweet’ler paylaştı.”

Özellikle 2018 ve 2019 yıllarında Elon Musk başta olmak üzere Vitalik Buterin, Changpeng Zhao ve diğer birçok kripto para dünyasının ünlü ismini taklit eden sayısız hesap ortaya çıkmıştı. Bu hesapların dolandırıcılık yöntemi şöyle işliyordu: Mağdurlara belirtilen adrese kripto para göndermeleri isteniyor, eğer bunu yaparlarsa çok daha fazlasını gönderecekleri yazılıyordu. İlgili hesapları gerçek zanneden mağdurlar da tuzağa düşerek kripto paralarını dolandırıcılara kaptırıyorlardı. Hatta geçtiğimiz günlerde Youtube’de yine Elon Musk’ın SpaceX’ini taklit eden benzer bir dolandırıcılık nedeniyle mağdurlar 160 bin dolarlık kripto parasını kaybetti.

Bu arada sadece Türkiye değil, Çin ve Rusya’dan da hesapların kapatıldığı aktarıldı. Çin devleti ile bağlantılı olduğu söylenen 23 bin 750 hesap kapatılırken Rusya ile bağlantılı olduğu ileri sürülerek kapatılan hesap sayısı ise 1152.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl