Twitter logosunun Dogecoin olması dikkatleri o cüzdana çekti: Elon Musk mı?

Elon Musk’ın sahibi olduğu sosyal medya platformu Twitter'ın ikonik olan mavi kuş logosunun Shiba Inu köpeği simgesiyle değiştirilmesinin ardından ‘meme coin'in yükselişi salı günü de devam etti.

Tesla CEO’su ve Twitter’ın patronu Elon Musk’ın tweetleri birden fazla piyasayı hareketlendirebiliyor. Bilindiği üzere Dogecoin de milyarder ismin yaptıklarına bağlı olarak hareket eden bir geçmişe sahip.

Twitter’ın mavi kuş logosunun Dogecoin olarak güncellenmesi, CEO’sunun da dün bu konuda tweet atmaya başlamasından bu yana dijital varlık yaklaşık yüzde 30 arttı.

Coinmarketcap verilerine göre Dogecoin, TSİ 19.29’da 0,0968 dolardan işlem görüyor. Dogecoin’in piyasa değeri bu yazının yazıldığı sırada 13,43 milyar dolar.

Bu artış, dikkatleri bir zamanlar 24 milyar dolarlık Dogecoin bulunduran “DH5ya” olarak bilinen gizemli bir cüzdana çekti. ABD federal mahkemesinde Musk aleyhine açılan toplu davada, Dogecoin’de para kaybeden yatırımcılar DH5ya’nın Musk’ın kişisel cüzdanı olduğunu iddia etmişti.

Gizemli cüzdan ‘DH5ya’ Elon Musk mı?

Davacılar, cüzdanın işlemlerinin Musk’a ait olduğunu gösterdiğini savunuyor. Kanıtlar arasında cüzdanın Musk’ın doğum gününe (28 Haziran 1971) denk gelen 28.061971 DOGE işlemi yapması ve “Hi Elon” ifadesini heceleyen bir işlem yer alıyor.

Dava, bu cüzdanla ilgili 69 coin’lik altı işlem ve 420 coin’lik iki işlem olduğunu iddia ediyor. Bir işlemde “BOOBS “un alternatif bir yazılışı olan 80085 coin kullanılmış. Davada, bu hareketlerin Musk’ın kaba mizahının tipik bir örneği olduğu iddia ediliyor.

DogeChain explorer verilerine göre, söz konusu cüzdan şu anda 50 bin 300 DOGE’nin biraz üzerinde, yani mevcut fiyatlarla 5 bin doların biraz altında bir değere sahip.

Oysa Mayıs 2021’de cüzdanda 24 milyar dolar değerinde Dogecoin bulunuyordu.

Elon Musk suçlamaları reddetti

Musk, Manhattan federal yargıcını davayı “hayal ürünü” olarak nitelendirerek reddetmeye çağırdı. Cuma günü davanın reddi için verilen dilekçesinde, cüzdanın Musk’a ait olmadığı ve bunun yerine Robinhood’a ait olduğu belirtiliyor.

Cüzdan sosyal yatırım platformuna bağlı olsa da Robinhood kullanıcıların özel anahtarlarını onlar adına tutuyor. Dolayısıyla Musk’ın Robinhood üzerinden işlem yapmış olması ve bu işlemlerin cüzdan tarafından, cüzdan Musk’a “ait olmadan” gerçekleştirilmiş olması mümkün gözüküyor.

Robinhood’un Dogecoin varlıklarını konsolide etmek için kullandığı ana cüzdanın adresi artık; DPDLBAe3RGQ2GiPxDzhgjcmpZCZD8cSBgZ.

Dogecoin Whale Alert verilerine göre, cüzdan şu anda arzın yüzde 24’üne denk gelen 3,3 milyar dolar değerinde DOGE’u elinde tutuyor.

Dogecoin birçok kripto paranın önüne geçti

Piyasa değerine göre ilk yedi kripto para arasında yer alan Dogecoin şu anda Cardano’nun ADA’sı, Polygon’un MATIC’inin önünde, Ripple’ın XRP’sinin ise hemen arkasında.

Diğer köpek temalı ‘meme coin’ler de daha yüksek işlem görüyordu. Shiba Inu yüzde 6,7, Dogelon Mars yüzde 10 ve Floki yüzde 14’ün üzerinde değer kazandı.

Musk’ın Twitter’ı devralmasını tamamlamasının ardından dijital varlık ekim ayında yüzde 50’nin üzerinde artış göstermişti. Günler sonra, raporlar şirketin kripto hedeflerinden vazgeçebileceğini öne sürdüğünde bu kazançlar da silindi.

GSR analisti Matt Kunke, Musk’ın mevcut yükselişinin sürmesini beklemediğini söyledi.

Kunke, “Elon Musk’ın düzensiz davranışlarından kaynaklanan kripto trading dinamikleri tarihsel olarak sıklıkla kısa ömürlü olmuştur” dedi.

Elon Musk manipülasyonla suçlanıyor

Musk’ın dogecoin ile olan ilişkisi şu anda New York federal mahkemesinde bir toplu davaya konu. Yatırımcılar tarafından geçtiğimiz yıl Dogecoin’i desteklediği ve manipülasyon yaptığı iddiasıyla Elon Musk’a dava açılmıştı. Davadaki Dogecoin alıcıları, Musk’ı dijital varlığı abartarak bir saadet zinciri düzenlemekle suçlamıştı.

Şikayette, “Dogecoin yatırım sözleşmesinin piyasaya sürülmesinden ve ilk para arzı teklifinden sonra Musk, Dogecoin fiyatını iki yıl içinde yüzde 36 binlik bir artışla 0,002 dolardan 0,73 dolara çıkarmak için piyasayı kasıtlı olarak manipüle eden bu milyarlarca dolarlık haraç girişiminin lideri oldu” deniliyor.

 

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl