Ukrayna başbakan yardımcısı maaşını CBDC ile almak istiyor

Rusya'nın saldırısıyla birlikte kripto paralar ve dijital varlıklar konusunda olumlu adımlar atan Ukrayna'da, başbakan yardımcısı Mykhailo Fedorov, Davos Zirvesi'nde konuştu. Fedorov, savaşın başında ülkeye yapılan kripto para bağışları için teşekkür ederken, kendi maaşını da CBDC ile almak istediğini söyledi.

Ukrayna’da başbakan yardımcısı Mykhailo Fedorov, İsviçre’nin Davos kentinden düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda konuştu. Ülkesini Avrupa’da önemli kripto para merkezlerinden birine çevirmek istediklerini belirten Fedorov, şu anda tüm dijital varlıkları ülkede yasal hale getirecek bir yasa çalışması içinde olduklarını söyledi.

“Maaşımı CBDC olarak almak istiyorum”

Merkez bankası dijital paraları yani CBDC’ler için de çalışmaları olduğunu ve pilot programın devam ettiğini belirten Fedorov, “Kendi maaşımı e-grivna olarak almak istiyorum. Açıkçası bu anlamda ilk denemeyi ülkede kendim yapma amacındayım. Vergi konusunda da anlayışlı bir yaklaşım içinde olacağız ve buradaki sorunları halledeceğiz.” dedi.

Geçtiğimiz yıllarda Stellar ile de birçok blok zinciri ve kripto para denemesi yapan Ukrayna’da, ülkenin en eski bankalarından biri olan Tascombank da, yine Stellar ile elektronik para denemesi yapmıştı. Hatırlanacağı üzere Ukrayna’nın savaş halinde olduğu Rusya da, İran ile ortaklaşa bir kripto para çıkarmanın hazırlığı içerisinde yer alıyor. Bu kripto paranın altın destekli olduğu belirtiliyor.

 

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl