Ukrayna, 8 kripto para borsasına resmi mektup gönderdi

Ukrayna'nın kripto para borsalarından Rus ve Belaruslu hesapları engelleme ve dondurma talepleri devam ediyor. Ülkenin Dijital Dönüşüm Bakanlığı birçok büyük kripto para borsasına konuyla ilgili resmi mektup da gönderdi. Binance, Coinbase ve Kraken ise yaptıkları açıklamalarla bu talepleri karşılayamayacaklarını belirttiler.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısıyla başlayan ekonomik yaptırım hamlelerinin ardından kripto paralar bir kez daha en çok konuşulan konulardan biri haline geldi. Ukrayna başbakan yardımcısı ve Dijital Dönüşüm Bakanı Fedorov dün birçok borsadan Rus ve Belaruslu hesapların engellenmesini talep etmişti.

İşte bugün de, bakanlığın büyük kripto para borsalarına bu yönde resmi mektuplar gönderdiği ortaya çıktı. ABD medyasından CoinDesk‘in haberine göre; Coinbase, Binance, Huobi, KuCoin, Bybit, Gate.io ve Whitebit borsalarına konuyla ilgili talepte bulunduğu bir mektup gönderdi. Ukrayna merkezli Kuna borsası bu talebi dün kabul ettiğini açıklamıştı.

Binance ve Kraken “Yapamayız” demişti

Hatırlanacağı üzere dün Kraken borsası CEO’su Jesse Powell, böyle bir adım atmalarının mümkün olmadığını belirtip, halkların masumiyetine değinmişti. Powell, “Eğer savaş çıkaran ülkelerin halklarına böyle bir yaptırım uygulayacak olsak, önce ABD’den başlamamız gerekir” demişti.

Dünyanın en büyük borsası olarak görülen Binance de, dün yaptığı açıklamada tek taraflı olarak böyle bir karar almalarının mümkün olmadığını duyurmuştu. Borsanın bir sözcüsü de CoinDesk’e verdiği bir demeçte, Rus kullanıcıları platformdan tek taraflı olarak yasaklama planı olmadığını söyledi:

“Masum kullanıcılar üzerindeki etkiyi en aza indirirken onlara yaptırım uygulananlara karşı önlem aldığımızdan emin olmak için gerekli adımları atıyoruz. Uluslararası toplum bu yaptırımları daha da genişletirse, biz de onları agresif bir şekilde uygularız”

Coinbase’den de ret

ABD’nin dev borsası Coinbase de yaptığı açıklamada Rus adreslerini kapsayacak genel bir yasak getirilmesinin mümkün olmadığını ancak yaptırım uygulanan kişi ya da kurumların hesaplarına engelleme ya da dondurma işlemi uygulanabileceğini belirtti ve “Toplu bir yasak, sıradan ve masum Rus vatandaşlarını da cezalandırmak olacaktır” açıklamasını yaptı.

ABD’den regülasyon adımı

ABD Hazine Bakanlığı da, dün resmen harekete geçti ve ekonomik yaptırımları atlatmak için fiziksel ya da dijital para kullanımıyla yapılabilecek yanıltıcı işlemlerin önüne geçecek önlemler alınacağını duyurdu.

Ukrayna’daki Dijital Dönüşüm Bakanlığı’ndan bir sözcü de CoinDesk’e verdiği bilgide, mektupların gönderildiği kripto para borsalarından Rus ödeme sistemleri de içinde bulunacak şekilde Rus rublesi, ruble spot çiftleri ve fiat ağ geçitleri için desteği kaldırmalarını talep ettiklerini belirtti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl