Ukraynalı çiftçi ele geçirdiği Rus tanklarını NFT olarak satıyor: 400 ETH

Rusya-Ukrayna savaşında Rus askerlerin terk ettikleri bazı tanklar Ukraynalıların eline geçti. Ukraynalı bir çiftçi ise elindeki tankları OpenSea'de NFT olarak satışa çıkardı. 250, 300 ve 400 ETH'ten satışa sunulan NFT'leri alanlar, tankların fiziksel varlıklarını da alabilecekler. Nakliye masraflarıysa alıcıya ait olacak!

Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken, ilginç olaylar da yaşanmıyor değil. Savaşın başlangıcından 1 hafta geçmesinin ardından Ukrayna’da, içinde tankların da olduğu benzini biten birçok askeri araç görülmüştü. İşte Kiev yakınlarındaki Olyshivka kasabasında bu tanklardan bazılarına ise Ukraynalı bir çiftçi el koydu.

Tankların koordinatları NFT’nin içinde!

Ukraynalı çiftçi, tankları NFT olarak OpenSea platformunda satışa sundu. 3 tank modellerine göre 250, 300 ve 400 ETH’ten satışta bulunuyor. Tankların NFT’lerini satın alan kişi fiziksel versiyonlarını da alabilecek ancak tankların taşınma ücretleri de alıcıya ait olacak. NFT’lerin içine, tankların tam yerini gösteren koordinatlar da gizlendi. Bu bilgilere sadece NFT’leri alan kişiler ulaşabilecek.

Ukrayna ordusu el koyabilir

Öte yandan savaşta terk edilen askeri araçlar olmaları sebebiyle bu tanklara Ukrayna ordusunun el koyma ihtimali de bulunuyor. Uzmanlar şu ana kadar tanklara hiçbir teklif gelmemesiyle ilgili olarak bu riskin varlığını gösteriyorlar. Ayrıca tankların nakliye işleminin zorluğu da bir başka sebep olabilir. Tonlarca ağırlıktaki tankların uzak bölgelere nakliyesi ancak gemi ya da trenle yapılabilir.

Gerçekten çiftçi mi, bilinmiyor

Tankları satışa koyan kişinin ise gerçekten Ukraynalı bir çiftçi olup olmadığı da bilinmiyor. Bu kişi OpenSea platformuna bir fotoğraf yüklemiş olsa da, bu fotoğrafın gerçekten ona ait olup olmadığı belli değil. Çünkü kişinin isim ve soyadı bilgilerde yer almıyor. Tankların görsellerini de OpenSea’ye yükleyen bu kişi, düz bir Ethereum adresi de kullanmıyor. Kendisi Ethereum madencisi olarak gözüken “çiftçi”nin bağlı olduğu madenciliği platformu Ethermine, madencilerden kimlik bilgisi talep etmediği için kişinin anonim olduğu gözüküyor.

“Tanklar sağlam, kimse yaralanmadı”

Tankları ve NFT’leri satışa sunan “anonim çiftçi”, kazandığı parayı savaşta zarar gören, pahalı tarım ekipmanları için harcayacağını da söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Tankların ele geçirilmesinde etikdışı hiçbir olay yaşanmamıştır. Terk edilmişlerdi. Ele geçirme olayı esnasında hiçbir yaralanma vakası da olmamıştır. Kazançların hepsi direkt olarak tarımsal çalışmaların başlamasına yönelik kullanılacaktır. Pahalı tarım ekipmanları ve makineleri zarar gördüğü için, arazilerimizde ekin yetiştiremiyoruz. Para, bu yönde harcanacaktır”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl