Ukrayna’nın önemli ticari bankasından Stellar üzerinde e-para denemesi

Ukrayna'nın en eski ticari bankalarından biri olan Tascombank, ülkenin para birimi olan grivna'nın dijital bir versiyonunu denemeyi plânlıyor. Banka, daha önce CBDC'ler için Ukrayna'nın seçtiği Stellar blok zinciri üzerinde deneme yapacak.

Ukraynalı ticari banka Tascombank, Stellar blok zinciri üzerinde elektronik grivna denemesi yapacağını açıkladı. Bireyler arası ödemeler ile kamu çalışanlarının maaş ödemeleri denemelerin kapsamında yer alan uygulamalar…

Bankanın e-ticaretten sorumlu olan yöneticisi ve başkan yardımcısı konumundaki Valeriy Danilenko, pilot uygulamanın Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı tarafından desteklendiğini ve tüm e-para hareketlerinin merkez bankası regülasyonları çerçevesinde kontrol edileceğini belirtti.

Yapılan açıklamada ayrıca pilot uygulamanın 2022’de başlamasının beklendiği ve elektronik grivna’nın Ukrayna’nın şu anda vâr olan e-para kanunu dahilinde deneneceği aktarıldı.

80 ülke CBDC testleri yapıyor

Dijitalleşmenin artması ve özellikle halkların dünya çapında kripto paralara olan ilgisi devletlerin de, kontrol mekanizmasını kaybetmemek için CBDC çalışmalarına başlamasına sebep oldu. Şu anda dünyada 80 ülkenin aktif şekilde merkez bankası dijital para testi yaptığı belirtiliyor.

Hatırlanacağı üzere Ekim ayında da Avrupa Birliği perakende kullanıcılar için 2 yıl sürecek bir CBDC çalışması başlattığını açıklamıştı. Ukrayna da Temmuz ayında, gelecekteki bir CBDC’yi nakit veya elektronik para ile aynı kategoride sayacak bazı ödeme yöntemlerini regüle eden bir yasa çıkarmıştı. Yine Temmuz ayında Ukrayna devlet başkanı Volodymyr Zelensky, merkez bankasının CBDC çıkarabileceğini belirten yasaya onay vermişti.

“Dijital inovasyon için bir sonraki adım”

Ukrayna’nın dijital dönüşüm bakan yardımcısı olan Oleksandr Bornyakov da yaptığı açıklamada, yaklaşmakta olan pilot uygulamanın elektronik para ihracı için teknolojik bir görev konumunda ve ülkede ödeme ve finansal altyapı inovasyonunu ilerletmek için bir sonraki önemli adım olduğunu söyledi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl