Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), sabit coin raporu yayımladı

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), son dönemin özellikle ABD'de tartışma konusu olan sabit coin'lerin uluslararası para standartlarıyla nasıl uyumlu hale gelebileceğini anlatan bir rapor yayımladı. Yeni rapor, bu tarz coin'leri regüle etmek isteyen kurumlar için de bir kılavuz işlevi görebilecek.

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), sabit coin’lerin ödemeler, takas ve havale işlemleri konusunda uluslararası standartlarla uyumlu olması gerektiğini belirten bir rapor yayımladı. BIS Komitesi’nin , Ödemeler ve Piyasa Altyapısı (CPMI) ile Uluslararası Menkul Kıymet Organizasyonları (IOSCO) kolları tarafından hazırlanan raporda, Finansal Piyasa Altyapıları İlkeleri’nin (PFMI) sabit coin düzenlemelerine nasıl uygulanması gerektiğine dair bir ön kılavuz da yer alıyor.

CPMI ve IOSCO, kamuoyunu sabit coin’ler hakkında genel yorumlar yapmaya ve raporun netliği konusunda belgede ortaya konan soruları yanıtlamaya çağırdı. Yanıtlar 1 Aralık’a kadar CPMI ve IOSCO merkezlerine gönderilebilecek.

Lagarde “Para değil” dedi, ABD’de ise tartışma konusu…

Bilindiği üzere dünyanın dört bir yanındaki regülasyon kurumları sabit coin’lerin regüle edilmesi konusunda son dönemde ciddi tartışmalar içine giriyor. Burada başı çeken yer ise dünyanın en büyük ekonomisi konumundaki ABD. Ülkede sabit coin’ler federal seviyede bir regülasyon çerçevesine konulmaya çalışılıyor. Kripto para yasaklarıyla ve dijital yuan çalışmalarıyla önplâna çıkan Çin de, özel sabit coin’lerin finansal sistemin dengesini bozabileceği endişesini taşıyor.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz ay Avrupa Birliği Merkez Bankası (ECB) başkanı Christine Lagarde, yaptığı açıklamada kripto paraların ve sabit coin’lerin hiçbir şekilde para olmadığını söylemişti. Lagarde bu tür varlıkların kesinlikle regüle edilmeleri gerektiğini belirtmişti.

“Likidite riski olmamalıdır”

Raporda, kılavuzun ek bir regülasyon getirmek gibi bir amacının olmadığı ve sistemik olarak BIS tavsiyelerine uyan düzenleyiciler için geçerli olduğu belirtilirken, 4 ana prensipten bahsediliyor:

“Yönetişim, risk yönetimi, ödeme sonu (işlemin bittiğine yönelik kesinlik) ve para gönderimi… Düzenlemelere uyan ve para gönderimleri için kullanılan bir sabit coin’in likidite riskinin ya çok az olması ya da hiç olmaması gerekmektedir”

Kullanıcılar, ihraç eden üzerinde hak talep edebiliyor mu?

BIS raporunda ayrıca, “Bir sabit coin’in regülasyonlar için uyumlu olup olmadığınınkontrolü esnasında, kullanıcıların o sabit coin’i ihraç eden üzerinde belli bir hak talep etme durumunun olup olmadığını da araştırır” denildi. BIS ayrıca, her yargı bölgesinin, sabit coin aktivitesine izin verip vermeme hakkının bulunduğunu ve eğer buna izin veriliyorsa, Finansal Piyasa Altyapıları İlkeleri’nin (PFMI) uygulanması gerektiğini duyurdu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl