UNFI Coin nedir? UNFI Coin yorumları geleceği ve projesi

UNFI Coin nedir?

UNFI Coin nedir? UNFI, geliştiricilerin çeşitli blok zincirleri üzerinde DeFi ürünleri oluşturmaları için çok zincirli ve birlikte çalışabilir bir yapı sağlayan akıllı sözleşme platformu Unifi Protocol’ün yönetim token’ıdır.

 • Kurucusu ve kuruluş yılı: Juliun Brabon / 2020
 • Blok zinciri: Ethereum, Binance Chain ve daha fazlası
 • Toplam arzı: 10 milyon UNFI
 • Dolaşımdaki toplam arz: 4.3 milyon UNFI
 • Toplam kilitli varlık: 22 milyon dolar
 • Piyasa değeri: 160 milyon dolar
 • Projenin amacı: Trader’ların farklı zincirler arasında basit, hızlı ve verimli şekilde işlem yapmalarını sağlamak

Kullanıcılar Unifi Protocol üzerinde UNFI’ı stake edebilir, Topluluk Konseyi Temsilcileri’ni UNFI ile yetkilendirebilir ve bu yollarla ödül kazanabilirler.

UNFI token’larına açık piyasadan satın alınarak ya da Unifi tabanlı ürünlere likidite sağlayarak kazanılan UP token’larıyla sahip olunabilir.

UNFI, hem BEP 20 hem de ERC-20 olarak mevcut. Token, Binance Chain ve Ethereum üzerinde bulunuyor. 14 Kasım 2020’de gerçekleştirilen Binance Launchpool’uyla piyasaya sürülen UNFI, 10 milyonluk bir toplam arza sahip. Bunların yaklaşık yüzde 50’si bugün itibari ile dolaşımda yer alıyor.

Token satışı sırasında Binance Launchpool üzerinde 400 bin UNFI token’ı dağıtıldı. 14 Kasım 2020 ila 14 Aralık 2020 arasında Launchpool üzerinde BNB, ETH ve BUSD stake edenlere toplamda 400 bin UNFI verildi.

Öte yandan protokol; Ethereum ve Binance Chain’in yanı sıra Harmony, Ontology, Tron, Avalanche, Polygon, IoTeX ve BitTorrent’te de kullanılabiliyor.

Unifi Protocol’de yönetim token’ı olan UNFI’a ek olarak iki ayrı token daha bulunur. Bunlardan ilki Unlimited Potential (UP) ve uLiquidity (uL) token’ları. UP; likidite sağlayıcılarına ödül olarak verilir. uL ise, likidite sağlayıcılarının uygun havuzlara likidite sağladıklarının kanıtı olarak kullanılır. uL token’ları, UP ile takas edilebilir.

Unifi Protocol’ün yatırımcıları arasında Binance’in yanı sıra Bibox, BitBlock Capital, Consensus Capital, MEXC Global, Crc Capital gibi şirketler bulunuyor.

Token dağılımı

UNFI token arzının yüzde 4’ü Binance Launchpool’da dağıtıldı. Diğer dağılım oranları ise şu şekilde:

 • Tohum satış aşaması: Toplam arzın %6.5’i
 • Özel satış aşaması: Toplam arzın %12’si
 • Ekibe ayrılan: Toplam arzın %15’i
 • Ekosistem desteği olarak ayrılan: Toplam arzın %10.50’si
 • Binance Chain ekosistemi için ayrılan: Toplam arzın %1’i
 • Topluluk geliştirme çalışmalarına ayrılan: Toplam arzın %51’i

UNFI neden yükseliyor?

Bugünlerde UNFI ile ilgili merak edilen soruların başında kripto paranın aniden 10 katlık bir fiyat artışını nasıl yaşadığı. 7 Haziran’da 3.5 dolardan işlem gören UNFI, kısa sürede 40 doların üzerine çıkarak yüzde 1000’den fazla yükseldi. UNFI’daki bu yükseliş, esasen Unifi Protocol’de yapılması için onay alınan önemli bir değişiklikle ilgiliydi. Protokol üzerinde yeni bir teşvik sistemi oluşturuldu ve kullanıcıların artık UP üzerinden daha fazla pasif gelir elde edebilecekleri kaydedildi.

Hangi borsalarda var?

UNFI; Binance başta olmak üzere önde gelen birçok kripto para borsasında halihazırda listeleniyor. Bunlar arasında Coinbase, KuCoin, Gate.io, Poloniex, MEXC, Phemex ve daha fazlası yer alıyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl