Uniswap DAO, v3’ün Polygon zkEVM geliştirmesini onayladı

En büyük merkeziyetsiz finans borsası olan Uniswap'ın DAO'su, protokolün v3 versiyonunun, sıfır bilgi kanıtı "rollup" çözümü olan Polygon zkEVM ile uymlu şekilde çalışabilmesine onay verdi. Uniswap v3 şu anda Ethereum, ve BNB Chain'in yanında Optimism ve Arbitrum gibi zincirlerle de uyumlu şekilde çalışıyor.

Uniswap DAO, protokolün v3 olarak da bilinen 3. versiyonunu, merkeziyetsiz borsa Polygon zkEVM üzerinde çalıştırabilmek için yapılan yönetişim teklifini kabul etti. Bu onay Ethereum uygulamalarının, sıfır bilgi kanıtı rollup’larına yönelik ilgisinin hala güçlü şekilde devam ettiğini net şekilde gösteriyor.

Aleyhte oy yok

Polygon zkEVM’in arkasındaki çekirdek ekip olan Polygon Labs tarafından sunulan teklif 42.4 milyon kabul oyu alırken, ret oyu verenin hiç olmaması da dikkat çekti. Hatırlanacağı üzere 26 Mart günü AAVE’nin DAO’su da, v3 platformunun Polygon zkEVM ana ağında yer alması teklifini kabul etmişti.

Onaylanan teklif resmen yürürlüğe girdikten sonra Uniswap, içinde Lens, Aavegotchi ve Quickswap’ın olduğu yaklaşık 50 projeye eklenmiş olacak.

Bilindiği gibi Uniswap v3 Polygon yan zincirinde zaten bulunuyor ancak kısa süre önce açıklanan zkEVM bu yan zincirden farklı şekilde görev yapıyor. Polygon zkEVM, Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile uyumlu çalışmasının yanı sıra güvenliği sağlamak için sıfır bilgi kanıtı sistemini kullanıyor. Bu durum işlemlerin hem hızlı hem de rahatça ölçeklenebilir olmasını sağlıyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl