Uniswap endişelerine Binance CEO’su CZ noktayı koydu: Bilerek yapmadık

Binance borsasının merkeziyetsiz finans protokolü Uniswap'ın yönetişiminde büyük güç sahibi olduğu iddiaları dün ilk kez Uniswap kurucusu tarafından açıklanırken, Binance CEO'su CZ ise bu durumun bilerek, güç elde etmek için yapılmadığını söyledi. UNI token transferlerinin yanlış anlaşıldığını belirten CZ, Binance'in kullanıcıların token'larıyla oy kullanmadığını belirtti.

Merkeziyetsiz finans protokolü Uniswap’ın kurucusu Hayden Adams, Twitter’dan verdiği bilgiyle, Binance borsasının protokol üzerinde en fazla oy gücüne sahip ikinci kurum olduğunu söyledi. Adams, borsanın 13 milyon UNI token’ı oy delegesi olarak atadığını (yaklaşık 83.5 milyon $) belirtirken, bu durum merkeziyetsizlik tartışmalarını da bir kez daha gündeme getirdi.

CZ’den açıklama: UNI token’ın çalışma şekli böyle!

Binance CEO’su CZ ise açıklamasında borsanın sadece kendi cüzdanları arasında transfer işlemleri yaptığını ancak UNI token’ın çalışma tarzının böyle bir durum ortaya çıkardığını belirtti:

“Binance’in kendi cüzdanları arasındaki UNI token transferleri, UNI’lerin otomatik olarak oy kullanma delegesi olarak atanmasına yol açıyor. Bu bizim özellikle seçtiğimiz bir tarz değil, UNI token’ın çalışma şekli böyle… Binance kullanıcıların token’larıyla oy kullanmaz”

Zhao’nun tweet’ine cevap veren Uniswap kurucusu Adams ise oy kullanmak ile delegasyon arasında fark olduğunu belirtti ve şunları söyledi:

“Ben delege atanan dedim, oy demedim. Daha önce delege olan bir cüzdana yeni UNI’ler gönderildiği zaman bu token’lar da delege olarak atanıyor. Bunun bilerek olup olmadığını bilme ihtimalimiz yok, doğru. Bu yüzden sordum!”

Uniswap üzerinde en fazla oy gücüne sahip olan kurum ise Web3 yatırımlarıyla bilinen a16z şirketi…

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl