Uniswap hacmi Coinbase’i geçti: 2022’den bu yana en iyi ay

Merkeziyetsiz borsa Uniswap'taki spot işlem hacmi mart ayında uzun zaman sonra ilk kez 70 milyar doların üzerine çıktı. ABD'nin en büyük kripto para borsası Coinbase'de ise bu rakam 49.4 milyar dolarda kaldı.

Uniswap’taki işlem hacmi, şubat ayından sonra mart ayında da Coinbase’in üzerine çıktı. The Block Research’ten alınan veriye göre en büyük merkeziyetsiz borsa olan Uniswap’ın mart ayındaki spot işlem hacmi 71.6 milyar dolar oldu. Bu rakam ayrıca Uniswap’ın ocak 2022’den bu yana en iyi aylık performansı olarak da kayıtlara geçti.

Hatırlanacağı üzere Coinbase mart ayı sonundaki haftalık piyasa değerlendirme yazısında, borsanın hacminin ciddi bir düşüş yaşadığını bildirmişti. Mart ayı için Coinbase’in toplam hacmi de 49.4 milyar dolar oldu.

Açılan davaların etkisi olabilir

Uniswap’taki hacim artışının sebebi, ABD kurumlarının merkezi borsalara yönelik açtığı davaların etkisinden ötürü olabilir. Hatırlanacağı üzere şubat ayında önce Kraken, SEC ile anlaşmaya gitmiş ve 30 milyon dolarlık bir ceza demişti. Kraken staking hizmetlerini de sonlandırmıştı.

SEC ayrıca Coinbase’e de “Wells Notice” denilen bir uyarı mektubu göndermişti. ABD’de bu mektubu alan şirketlere bir süre sonra dava açılıyor ancak Coinbase’de şu an için böyle bir durum söz konusu değil.

Tüm bu hamlelerin üzerine geçtiğimiz hafta da CFTC Binance’e dolandııcılık iddiasıyla dava açmıştı.

İşte bu gelişmeler, FTX’in iflasından sonra olduğu gibi, kullanıcıları merkeziyetsiz borsalara yönlendirmiş olabilir.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl