Uniswap açıkladı: Zincir üstü ve dışı kullanıcı verilerini topluyoruz!

En büyük Ethereum tabanlı merkeziyetsiz finans protokolü olan Uniswap, yeni bir gizlilik politikası kurallar bütünü yayımladı. Açıklamada kullanıcıların cüzdanlarına bağlı olan zincir üstü bilgilerin toplandığı belirtildi.

uniswap uni

Merkeziyetsiz finansın en büyük borsası Uniswap’ın arkasındaki şirket Uniswap Labs, kullanıcı mahremiyetinin ve verilerinin nasıl korunduğunu belirten bir açıklama yaptı. Hem zincir üstü hem de zincir dışı bazı verilerin toplandığı belirtilen açıklamada, kullanıcı mahremiyeti göz önünde bulundurularak isim, IP adresi ve e-mail’ler gibi hassas verilerin ise elde edilmediği yazıldı.

“Bizim için mahremiyet ve şeffaflık anahtar kelimeler”

Kullanıcı deneyimini geliştirmek için cüzdana bağlı olan birçok verinin alındığı belirtilen yazıda bu konuda atılana dımlar şu şekilde aktarıldı:

“Web2 ile Web3 sansür, güvenlik ve sahiplik hakları başta olmak üzere birçok konuda felsefik olarak ayrışıyorlar. Bunlar arasında bizim için en önemli olan ise mahremiyettir. Bu nedenle bugün yeni bir ‘Gizlilik Politikası’ yayımlıyoruz. Hangi verileri koruduğumuz ve topladığımız, ve onları nasıl kullandığımız konusunda açık olmak istiyoruz. Bizim için mahremiyet ve şeffaflık anahtar kelimeler. Uygulamalarımız yüzünden kullanıcıolarımızın daha sonra şaşırmalarını istemiyoruz. Gizli kalması gereken hassas verilerin korunmasının yanında kullanıcı deneyimini artırmak için kamuya açık olan zincir üstü verilerle birlikte sınırlı olacak şekilde içinde cihaz moodeli ya da browser versiyonu gibi bilgilerin de bulunduğu verileri toplamayı tercih ediyoruz”

“Yasa dışı faaliyet tespiti için cüzdan görüntülenmesi”

Bununla birlikte merkeizyetsiz borsa çeşitli blok zinciri analitik şirketlerinin de yardımıyla kullanıcı cüzdanlarını da tespit ettiklerini ancak burada asıl amacın yasa dışı faaliyetlerin ortaya çıkarılması olduğunu belirtti:

“Kişisel cüzdanınızı Hizmetler’e bağladığınızda kullanımınız hakkında daha fazla bilgi edinmek ve cüzdanınızın, önceden herhangi bir yasa dışı faaliyete dahil olup olmadığını tespit etmek için verilerinizi topluyoruz”

Uniswap Labs henüz geçtiğimiz ay 165 milyon dolarlık bir yatırım almış ve toplam piyasa değerini de 1.6 milyar dolara çıkarmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl