Bir bakışta United Bitcoin: Nedir, ne değildir ve orijinal Bitcoin’den farkları

Bitcoin fork’ları bugünlerde oldukça bulaşıcı, zira her neredeyse her haftada bir Bitcoin fork’u ilan edildiğini görüyoruz. Bu kez ünlü Bitcoin geliştiricisi Jeff Garzik, Bitbank Group’tan Songxiu Hua ve Bloq’un başkanı Matthew Roszak kendi Bitcoin’lerini başlatmaya karar verdiler United Bitcoin (UB) adıyla duyrulan proje, orijinal Bitcoin yazılımının mekanik özelliklerini geliştirmeyi amaçlıyor. Yeni coin, 12 Aralık 2017 tarihinde Bitcoin’in orijinal zincirinden ayrıldı. 8 MB blok boyutu, SegWit, Lightning Network ve akıllı sözleşme desteği United Bitcoin’in geliştiricilerinin bildirdiğine göre, bu yeni coin 8...

Bitcoin fork’ları bugünlerde oldukça bulaşıcı, zira her neredeyse her haftada bir Bitcoin fork’u ilan edildiğini görüyoruz.

Bu kez ünlü Bitcoin geliştiricisi Jeff Garzik, Bitbank Group’tan Songxiu Hua ve Bloq’un başkanı Matthew Roszak kendi Bitcoin’lerini başlatmaya karar verdiler

United Bitcoin (UB) adıyla duyrulan proje, orijinal Bitcoin yazılımının mekanik özelliklerini geliştirmeyi amaçlıyor.

Yeni coin, 12 Aralık 2017 tarihinde Bitcoin’in orijinal zincirinden ayrıldı.

8 MB blok boyutu, SegWit, Lightning Network ve akıllı sözleşme desteği

United Bitcoin’in geliştiricilerinin bildirdiğine göre, bu yeni coin 8 MB blok boyutuna ve SegWit desteğine sahip. İlerleyen dönemde ise Lightning Network desteği de alacak.

Proje, blok boyutunun 8 MB’a çıkarılması, SegWit ve Lightning Network desteğinin yanı sıra akıllı sözleşme işlevselliği de içerecek.

United Bitcoin’in teknik belgesinde şöyle yazıyor:

“United Bitcoin, toplumdaki talepleri karşılayacak şekilde geliştirilecek. Bu iyileştirmeler, blok boyutunun 8 MB’ye yükselmesi, Lightning Network ve Segwit desteğinin yanı sıra akıllı sözleşme özelliğini de barındırıyor. United Bitcoin’in misyonu, kaybedilen ve etkin olmayan Bitcoin cüzdanları için bir amaç bulmak ve müşterek kredi topluluğu ve akıllı sözleşmeler yoluyla istikrarlı bir kripto para sistemi oluşturmaktır.”

Öte yandan United Bitcoin’in internet sitesinde Satoshi Nakamoto‘dan yapılan alıntılar dikkat çekiyor.

United Bitcoin’in en ciddi özelliği Bitcoin’de şu an 2 MB olan blok boyutunun 8 MB olması. Bu, orijinal Bitcoin‘e nazaran işlemlerin çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirileceği anlamına geliyor. Ek olarak projenin ekibi, rakip projelere göre alanında iyi isimlerden kurulu.

Teknik plana göre akıllı sözleşme desteği 28 Şubat 2018 tarihinde başlayacak. 28 Nisan 2018’de ise Lightning Network desteği getirilecek.

United Bitcoin, başarılı bir proje olacak mı? Görüşlerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşın.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl