Ünlü ekonomist El-Erian: Ben olsam 25 baz puan artırırdım

ABD'nin en önemli ekonomistlerinden biri olan Muhammed El-Erian, Fed'in yapacağı faiz artırımı ve son yaşanan bankacılık krizi hakkında konuştu. Ünlü ekonomist, iplerin kendisinin elinde olması halinde 25 baz puanlık faiz artırıma gitme yolunu tercih edeceğini söyledi. .

el-erian

ABD’nin önemli yatırım şirketlerinden PIMCO’da geçmişte CEO’luk yapan ve Allianz şirketine danışmanlık veren ünlü ekonomist Muhammed El Erian, katıldığı bir programda son yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Tüm bu yaşananların, Fed’in uzun süren bir parasal genişleme döneminden çıkma konusunda geç kalmasıyla başladığını belirten El Erian, 22 Mart’taki faiz kararında doğru seçimin 25 baz puanlık faiz artışı olacağını belirtti:

“Yavaşlamak için geç kalıp, sonra frenlere asıldılar”

Şu anda adeta başka bir dünyada yaşıyoruz. Çünkü sistemi değiştirdik. Yaşanan krizde bu şekilde mi önlemler alınmalıydı? Açıkçası hafta sonu yaşananların tam bir karşılığı yoktu ama bir şeyler yapılmak zorundaydı. ‘Neden buradayız?’ sorusunu sormamız lazım. Bu sorunun cevaplarında, bundan sonra yapacaklarımız da yatıyor. Uzun süren bir bol para politikasından çıkmak gerektiğinde Fed çok yavaş davranmıştı. Sonra da frenlere asılmak zorunda kaldı. Bu durum da kazaların yaşanmasına yol açtı. Biz bu kazaları yaşıyoruz şu anda…

“Ben olsam 25 baz puan artırırdım”

Burada ilk yapılması gereken şey, mevduat sahiplerine güven vermektir. ‘Paranızı çekmeye gerek yok’ mesajını vermektir. İkinci konu ise bankaların artık Fed’in enflasyon savaşını bitirdiği yönünde ikna olması… Bu uzun vade için iyi değil. Ben olsam 25 baz puan artışa giderdim. Ayrıca insanlara Fed’in enflasyon ile mücadele edecek olan araçlara sahip olduğunu gösterirdim. Faiz artışı yaparken, fiyat istikrarı konusunda açıklama yapardım. Kafa karıştırmazdım. Net konuşurdum. Çünkü bizim bir enflasyon problemimiz var.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl