Milyarder Bitcoin yatırımcısı Druckenmiller: 2023’te resesyon gelebilir

Uzun yıllar Bitcoin almayan ve sürekli bu konudaki pişmanlığını dile getiren ve son Kovid krizindeki düşüşü fırsat bilerek en büyük kripto paraya yatırım yapan dünyaca ünlü yatırımcı Stanley Druckenmiller, şu anda daha önce görülmemiş bir finansal durumun içinde olduğumuzu belirtti. Tarihin tekerrür edeceğini ve resesyon gelmesini beklediğini belirten Drıckenmiller, "2023 başı ya da sonu, resesyon gelecek gibi... Ama ne zaman bilmek imkansız" dedi.

stanley druckenmiller

George Soros’un kurduğu Quantum Fund’daki İngiliz sterlininin düşüşüne yaptığı yatırımlarla şirketine 10 milyar dolar kazandıran önemli isimlerden biri olan dünyaca ünlü yatırımcı Stanley Druckenmiller, şu an içinde olduğumuz finansal durumun kripto paralara olan muhtemel etkilerini değerlendirdi.

Ödeme şirketi Stripe’ın kurucularından olan John Collison ile, düzenlenen sanal bir konferansta biraraya gelen Druckenmiller, şu anda çok ciddi bir belirsizlik söneminde olduğumuzu ve daha önce böyle bir durum görmediğini belirtti:

“Tarih tekerrür edip, resesyon gelebilir”

Bence tarih tekerrür edecek. Resesyon gelmeden enflasyon hiçbir zaman %5’in altına inmedi. Resesyon artık gündemde ama ne zaman olur bilemeyiz. 2 trilyon dolardan 1 trilyon dolara inen bir piaysa söz konusu… Çin’deki Kovid politikası ve Ukrayna’da yaşananlara bakınca 2023 yılında bir resesyon görüyorum. Bunun sadece ne zaman olacağını söyleyemiyorum. Başında ya da sonunda olabilir. Bu sadece bir tahmin tabii ki…

“Eski döngülerin kölesi olmayın”

Ben geçmişte ayı piyasasında, boğa piyasasından daha fazla para kazandığım dönemler de geçirdim. Ama böyle bir dönem hiç yaşamadık. Avrupa’ya da baktığımızda benzer görüntü var. %8 enflasyon ve negatif faiz oranları… Böyle bir durum hiç görmedik. Dönemden döneme inovasyonu desteklemeli ve içine dahil olmalıyız. Eski döngülerin ve orada yaşananların kölesi olmamalıyız.

“Tam bir belirsizlik dönemi içerisindeyiz”

Nasdaq ve kripto paralar arasındaki korelasyonu söylemek için bir dâhi olmaya gerek yok ama ben blok zinciri teknolojisinin 5 ilâ 10 yıl içinde ABD’de önemli bir yere tuttuğunu görmezsem gerçekten çok şaşırırım. Birçok finansal kurumu yerinden edebilir. Bu konuda genç isimlerle yarışmam mümkün değil, artık 69 yaşına giriyorum ama yine de takip ediyorum. Bu film daha bitmedi ve ben sonunu tahmin etmek gibi bir hataya düşmek istemiyorum. Şu an tam bir belirsizlik dönemi hakim.

“Ayı’da altın, Boğa’da Bitcoin”

Eğer sorumsuz bir para politikasının olacağına inanıyorsanız ve bu durumda boğa piyasasındaysak Bitcoin sahibi olmak istersiniz ancak aynı şartlarda ayı piyasasındaysak işte o zaman altın sahibi olmak istersiniz. Ancak bazen hiç de kafaya takmamak gerekiyor. Kendi araştırmanızda inandığınız şeyi yapın. Eğer bir teknoloji yatırımcısı olsaydım, blok zincirini derinlemesine öğrenirdim.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl