Ünlü yatırımcı Rogers: Açığa satışlar kripto piyasaları için iyidir

Dünyaca ünlü yatırımcı Jim Rogers, açığa satışçıların piyasalar için her zaman iyi bir etki yarattığını belirtti ve "Açığa satış yapanlar piyasadaki gerginliği alırlar. Bu kripto para piyasasında da, kereste piyasasında da böyledir. Açığa satış iyidir" dedi. Kripto paralar konusunda da konuşan Rodgers, Terra LUNA olayının internetin ilk çıktığı zamanlarda yok olan hisselere benzediğini ve devletlerin sabit coin'lere izin vermeyeceğini düşündüğünü belirtti.

Bir dönem Bitcoin’in balon olduğunu söyleyen ve kripto paralara karşı şüpheci yaklaşımıyla bilinen efsane yatırımcı Jim Rogers, Forkast‘a verdiği röportajda önemli değerlendirmelerde bulundu. Kripto paralardaki düşüşü ve Terra LUNA çöküşünü yorumlayan Rogers, sabit coin’lerin ise birer ödeme aracı olmasına devletlerin izin vermeyeceğini iddia etti.

Daha önce de birçok kez Bitcoin’e devletlerin izin vermeyeceğini belirten Rogers, açığa satışın ise her piyasa için sağlıklı bir hareket olduğunu ve fiyatın kendi yerini bulmasına yardımcı olduğunu belirtti. Rogers’ın verdiği röportajdaki ifadeleri şu şekilde:

“Devletler sabit coin’lere izin vermez”

Sabit coin’lerde para akışı şeffaf şekilde kontrol edilemediği için devletler bu varlıklara izin vermeyecektir. Bu tür varlıklar sadece bir işlem aracı olacaklarsa sorun yok. İnsanlar trade yaparak para kazanabilirler. Altında yatan rezervler sağlam ve gerçek olduğu sürece burada problem yaşanmaz. Ancak gerçek para olmaya başladıklarında, ki öyle olacakları söyleniyor, o zaman sorun çıkacaktır. Devletlerin bu yüzden sabit coin’lere izin vereceğini sanmıyorum. Hükumetler, bürokratlar gücü sever. Güzel bir şey değil ama gerçek bu. ‘İstediğiniz gibi kullanın’ demeyeceklerdir.

“Terra LUNA gibi birçok proje olacaktır”

Bu olay beni şaşırtmadı. Benim burada short ya da long pozisyonum yoktu. Para kazanmadığım gibi kaybetmedim de… Bu tür yeni teknolojiler ortaya çıktığında, buna benzer olaylar her zaman olur. Bundan sonra da Terra Luna gibi birçok olay yaşanacaktır. İnternetin ilk doğduğu zamana benzetiyorum. Birçok hisse senedi 20-25 yıl önce yok olup gitti. Kripto paralarda da oldu ve olmaya da devam edecek. Terra LUNA konusunda çok fazla bilgim de yok. Araştırmadım. Birçok insan için felaket yarattığını biliyorum. Neler daha iyi yapılabilirdi bilmiyorum ama bunu da bulanlar olacaktır.

“Eğer çok borç alırsanız, batarsınız”

Ben ve birçok kişi tarih boyunca birçok parayı ve varlığı açığa sattı. Bir varlık çok fazla yükseldiğinde, ondan beklentiler arttığında o varlığı açığa satmayı ben keşfetmedim, son yapan da ben olmayacağım. Bu tür varlıklar en sonunda mutlaka büyük düşüş yaşarlar ya da çökerler. Ben, İngiliz sterlinde short pozisyon açtım ve para kazandım ama bu 1970’li yıllardan önceydi. Gerçekten değeri düştüğü zaman ben ortalıkta yoktum. Aileler de çocuklarına bunu öğretir. Çok borç alırsan ve kendini fazla kaptırırsan batarsın. Bunu bilmeyen varsa, gitsin anne ve babasını ziyaret etsin.

“Açığa satanlar piyasalar için iyidir”

Açığa satmak, short pozisyon açmak kötü değildir. Hatta piyasalar için iyidir. Bir varlık çok yükseldiyse, açığa satış yapanlar mutlaka ortaya çıkacaklar ve fiyatın daha da yükselmesini engelleyeceklerdir. Yükselse dâhi, short pozisyoncular oradaki fazla enerjiyi alacaklardır. Çok fazla düştüğünde de daha fazla düşmesini engellerler. Bu yüzden açığa satanlar her zaman piyasanın fazla gerginliğini ortadan kaldırırlar, fiyatın kendi yerini bulmasını sağlarlar.

“Açığa satışın ne olduğunu anlamadılar”

Dünyada birçok yönetici ve politikacı açığa satışın ne olduğunu ve ne için yapıldığını anlamıyor. ABD’nin bir başkanı vardı, adı Richard Nixon’dı! O da açığa satışın ne olduğunu bilmez ve yasa dışı olması gerektiğini savunurdu. Birçok insan da bunu hala anlamıyor. Kereste, kripto para, hisse senetleri piyasaları… Hiç fark etmez, açığa satanlar piyasalar için iyidir. Açığa satış piyasaya likidite sağlar.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl