Kripto borsası Upbit’in ana şirketi Dunamu, 10 milyar dolar değere ulaştı

Güney Kore'nin önemli borsalarından Upbit'in ana şirketi olan Dunamu, 10 trilyon won (yaklaşık 10 milyar dolar) değerin üzerine çıkarak, ülkenin "decacorn" şirketleri listesine girmeyi başardı. Upbit, Güney Kore'nin son regülasyon değişikliklerine uyum sağlayan az sayıdaki borsadan biri olmuştu.

upbit

Son dönemde kripto para borsalarına sert regülasyonlar uygulamasıyla bilinen Güney Kore’de, Upbit’in ana şirketi olan Dunamu 100 milyar won’luk yeni bir yatırım aldı.

Altos girişim sermayesi şirketi, Hana Finansal Yatırımlar ve Saehan Girşim gibi şirketler Dunamu hisselerini alan firmalardandı. Hana 30 milyar won, Saehan 60 milyar won ve Altos da 10 milyar won’luk yatırım yaptılar. Bu hisse alımlarının ardından ise Dunamu’nun kurumsal şirket değeri 10.2 trilyon won’a yükseldi.

Hızlı yükseliş dikkat çekiyor

Upbit borsasının arkasındaki büyük güç olan Dunamu’nun son aylardaki durdurulamaz yükselişi de dikkat çekiyor. Şubat ayında 1,5 trilyon won’luk değerdeki blok zincir şirketinin değeri Nisan ayında da 6.7 trilyon won’a çıkmıştı.

2012 yılında kurulan şirket, hisse senetleri borsasında listelenmemiş olan özel şirket hisslerinin işlemlerinin yapılmasını sağlayan bir mobil platform olan “Stock Plus Unlisted” gibi fintech hizmetleri de sağlıyor. Dunamu, Upbit borsasını da 2017 yılında kurmuştu.

Kripto para piyasasındaki boğa sezonuyla beraber, bu senenin ilk çeyreğinde 590 milyar won’luk satış yapan Dunamu’nun, kârının %92’lik kısmı ise işletme kârıydı. Teknoloji şirketinin, bu sene sonunda da 2 trilyon won’uk işletme kârı elde etmesi bekleniyor. Uzmanlar aynı zamanda şirketin halka arz olması durumunda, piyasa değerinin de yaklaşık 30 trilyon won’a ulaşabileceğini belirtiyorlar.

Dunamu’nun altşirketi olan Upbit borsası da ülkede değişen regülasyon kurallarına uyan az sayıdaki borsadan biri olmasıyla ön plana çıkıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl